.38 speciál

Diskusia o strelive. O strelive do krátkych a dlhých zbraní a jeho prebíjaní.

.38 speciál

Poslaťod OldDeath » Uto 15. Máj 2007 17:30:32

[img]http://www.ukazto.com/img/IM006229.jpg[/img]
Čerstvě přebitá .38 speciál a následně vypraná ve vibrační pračce. :lol:
OldDeath
 

Poslaťod Dancek » Pia 15. Feb 2008 18:33:32

Přebíjím hlavně náboje 357 Magnum, ale pár pokusů jsem udělal i s náboji 38 Special. V obou případech byly náboje osazeny zápalkami SellBell SP, střelami LRN od ARESe, které mají na krabičce psánu váhu 158 grs a 10,4 g (což nesouhlasí) a použil jsem prach Vectan BA9. Střílel jsem z 2" revolveru a měřil na venkovní střelnici při teplotě +2°C. Od obou laborací jsem vystřelil po 6 nábojích, uvedené rychlosti jsou průměrné, zaokrouhlené na celá čísla.

Navážka (grs)-----------------V3 (m/s)
5,5------------------------------203
5,9------------------------------240

Dancek
Dancek
 

Poslaťod OldDeath » Ned 17. Feb 2008 21:00:29

Zdravím Dančeka
Já to láduju prachem S 020 ,navážka 4 greiny,kule 158 greinů - olovo a
střílím to z 2"rosiny.je to dobrý.
tento údaj je na .38 speciál
OldDeath
 

Poslaťod Dancek » Štv 21. Feb 2008 18:23:15

Rovněž zdravím Stará Smrti,
ty navážky a rychlosti které jsem uvedl nahoře platí také pro dvoupalcovou Rossinu, mám model 726 v ráži 38 Special.
Pro náboje 357 Magnum s olověnou střelou 158 grs používám navážku 5,9 grs BA9 a lítá mi to kousek pod rychlostí zvuku, průměrně 305 m/s, ale střílím je z karabiny Rossi Puma s 20" hlavní. Pokud při stejné laboraci použiju olověnou střelu 180 grs, dostanu se na průměrnou rychlost 345 m/s. Náboje by v obou případech docela určitě snesly vyšší laborace, ale tyto "čajové" navážky se mi jeví jako docela přesné a na dělání dír do papíru mi vyhovují. V přebíjení jsem začátečník, začal jsem v říjnu loňského roku a stále ještě hledám něco, co by mi vyhovovalo lépe.
Dancek
Dancek
 

Poslaťod OldDeath » Pia 22. Feb 2008 12:21:26

Naprostý souhlas.Já měl opakovačku Marlin 1894 CS 357/38spec.
Na střílení do perčů to stačí.Já dělám s prachem S-020 - je cenově výhodný a hoří čistě
OldDeath
 

Poslaťod Chorche » Pia 22. Feb 2008 16:18:35

To byste mi mohli pánové poradit (a Eldíkovi) s problémem s mojí rossinou 357 (3" lauf). De o to, že když naládujeme přebíjený olovo tak se strhává. Po pár ranách je lauf totálně zasviněnej a koule lítaj šejdrem, různě na plocho. Tendle nešvar se projevuje při všech laboracích.
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Kapo » Pia 22. Feb 2008 16:42:43

Citujem :
Caute Olovo z batérie nie je veľmi vhodné na odlievanie je to vraj nejaké hubovité olovo a je dosť znečistené a hlavne je ho v batérii málo. Používajú sa olovené vyvažovacie závažia z pneuservisu, staré vodárenské rúrky, ktoré treba dolegovať na potrebnú tvrdosť napr. tlačiarenským olovom (literina) alebo pridaním cínu a antimonu. Na strelu 9 luger je potrebná väčšia tvrdosť olova, lebo je strela hnaná vývrtom rýchlejšie ako napr. u .45 ACP a pri mäkej zliatine sa strhne. (Terč prebije strela naplocho) Na 45 stačí aj mäkšie zlaitina. Meria sa to tvrdomerom a robí ho LEE a ďalší výrobcovia napr. RCBS, Lymann atď. Čo sa týka prebíjania a odlievania striel je lepšie si prečítať ako to už niekto písal prebíjací manuál, žial väčšina manuálov je písaná po anglicky. Ako tu už bolo písané vyšla aj kniha Prebíjení streliva od P. Leitnera a stojí za to si ju prečítať. Taktiež je na stránke http://prebijeni.strelci.com/ popis ako na to a tiež aký lis a prebíjacie pomôcky sú potrebné. Ďalšie informácie od skúsenejších českých prebíjačov sú na www.strelectvi.cz sám prebíjam ráže .45 ACP a 9 Luger chystám, sa na 454 casull. Oplatí sa kúpiť nejaký poriadny lis, lebo ta práca ide potom fakt od ruky stačí len dopĺnať komponenty . Jednoducho paráda. Mám Dillon XL 650 aj s podávačom nábojníc a šlape ako hodinky. Ďalší vynikajúci lis Hornady Lock-n-Load atď. Treba si len ujasniť koľko chce človek mesačne prebíjať. Tieto lisy stoja síce dosť ala investícia sa určite vráti
Kapo
 

Poslaťod Dancek » Pia 22. Feb 2008 17:20:14

Jako začátečník se necítím být povolaný k tomu abych radil zkušenějším, ale než jsem začal přebíjet, prolezl jsem několik diskusních fór a podle možností louskal dostupnou literaturu. Moje rady tedy neplynou z mých zkušeností, ale z toho, co jsem někde přečetl.
Jeden z možných důvodů strhávání je použití velmi měkkého olova na střely, o legování se zmiňuje autor předešlého příspěvku. Olověná střela má mít asi o 1 tisícinu palce větší průměr než střela plášťovaná, pro ráž 357 Mag. to má být 9,08 mm. Olověné střely je nutno mazat, možná příčina je i žádné nebo nevhodné mazivo.
Další možností je použití velmi rychlého prachu, střela velmi rychle akceleruje a "ohobluje" se dřív než se stačí roztočit a zaříznout do drážek. Rychlým prachem se nepřiblížíš rychlostem a výkonům běžných továrních nábojů a s olověnými střelami už vůbec ne, rychlé prachy se převážně požívají pouze na terčové laborace.
Jako další možnost se jeví použití velmi lehké střely, která má snahu rychleji akcelerovat už díky svojí malé váze a navíc má kratší vodicí část, čímž je ještě náchylnější ke strhávání.
Ale tohle všechno Eldík určitě ví .........................
Dancek
P.S. Možná by nebylo marné, kdybys napsal kolik jakého prachu sypeš, jak těžkou střelu používáš, čím mažeš .........
Dancek
 

Poslaťod Chorche » Pia 22. Feb 2008 22:13:56

Co Eldíku ? Třeba na to přídem gde je chyba
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Edelweiss » Sob 23. Feb 2008 10:10:08

neznám Eldíka,kdo to je???
Edelweiss
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 326
Registrovaný: Štv 15. Mar 2007 13:41:42

Ďalší

Späť na Strelivo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť