.38 speciál

Diskusia o strelive. O strelive do krátkych a dlhých zbraní a jeho prebíjaní.

Poslaťod Dancek » Sob 12. Apr 2008 9:18:46

Edelweis : Zdá se mi těžko uvěřitelné, že nikdo neumí rozlišit náboje 5,45x18 se střelou s olověným nebo ocelovým jádrem. Střela s olověným jádrem váží 2,6 g a s ocelovým 2,4 g a váha střely přitom běžně bývá uvedena na krabičce. Jinak je možné ocelové jádro celkem spolehlivě zjistit magnetem. Spíš se domnívám, že to někdo omylem přivezl (úmyslně by snad nelezl do průseru) a aby zamezil finanční ztrátě, snaží se to prodat. V tomto případě nemůže přiznat, že ví o tom, že prodává náboje se střelami s ocelovým jádrem.
Chorche : Jestli chceš mermomocí porovnat průbojnost obou střel, můžeš ještě zkusit použít střelu z Lugru v 357 Mag. Magtech s původní prachovou náplní Magtechu. Střela Lugr má o fous menší průměr a je o něco lehčí, nebezpečí vysokých tlaků tedy nehrozí. Výsledek zkoušky nemusí být úplně přesvědčivý, okolo střely z Lugru Ti unikne nějaká část prachových plynů a střela z Lugru nemá škrticí drážku, takže ji nezaškrtíš srovnatelně s 357, což má značný vliv na rychlost, ale i tak odhaduji, že tento náboj bude mít větší průbojnost než tovární 9 mm Luger.
Dancek
Dancek
 

Poslaťod Chorche » Sob 12. Apr 2008 14:47:39

Lugrový střely jsme už právě zkoušely přebíjet, problém byl ale v menším průměru střely, přesně jak píšeš - šly blbě zaškrtit. Většinou z hilzny střela povylejzá - myslim při střílení - a zašprajcne se při otáčení bubnu o hlaveň. Takže se musí našťouchávat naspátek a ze střelby pak člověk nemá extra potěšení... Bohužel sem ale neudělal pokus s jeklem, příště to napravim.
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Dancek » Sob 12. Apr 2008 15:46:24

V zásadě se používají dva způsoby škrcení, tzv. Roll Crimp, kde se konec nábojnice "zaroluje" do škrticí drážky střely, tento způsob se používá převážně u revolverových nábojů a střela je silněji zaškrcena než při druhém způsobu, tzv. Taper Crimp, kde je konec nábojnice kuželovou škrticí plochou přitisknutý ke střele a používá se obvykle pro pistolové střelivo. Způsob škrcení je daný tvarem škrticích ploch v matrici.
Nevím čím jsi Luger střely škrtil, ale možná by stálo za pokus zaškrtit střely Luger v nábojnici 357 Magnum škrticí matricí pro 9 mm Luger. Kuželové zaškrcení na střele bez škrticí drážky by mělo být silnější než pokus o zarolování konce nábojnice do plášťované střely bez škrticí drážky. Síly zaškrcení do drážky ale ani tímto způsobem nejspíš nedosáhneš. Nemám to vyzkoušené, ale mělo by to jít.
Dancek
Dancek
 

Poslaťod Chorche » Ned 13. Apr 2008 10:16:11

Mam pocit že Edík řikal že právě sehnal lugrovou matrici (dělal to von) a stejně to nebylo ideální. Ale to se musí vyjádřit Edík.
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Edelweiss » Ned 13. Apr 2008 16:42:46

Nejde o škrcení,to se předpokládám povede.Bude potřeba přidat jednu operaci navíc a to srovnání nábojnice matricí luger.Tím se stáhne průměr a plochou už to přilne.Když se to neudělá tak tam ta střela plave a nemá oč se chytnout.Samotné zaškrcení lugerovou matricí to potom neřeší,spíše než pevné spojení se podaří zbortit nábojnici.Tak mi dejte čas to ještě doladím.
Edelweiss
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 326
Registrovaný: Štv 15. Mar 2007 13:41:42

Poslaťod Dancek » Pon 14. Apr 2008 16:23:24

Kaju se a sypu si popelník na hlavu, mělo mě to napadnout dřív, bohužel nenapadlo. Lugery, kterými jsi střílel do jeklu, byly nejspíš od S&B a tato firma (i některé další, např Limit) vyrábí pláště střel u většiny dodávaných nábojů z ocelového poměděného plechu. Je to údajně nějaká "hlubokotažná ?" ocel, která je celkem měkká, ale o hodně tvrdší než slitina mědi, ze které je vyroben plášť střely 357 Magnum od Magtechu. 357 od Magtechu mám ještě pár doma, 125 i 158 grs, zkoušl jsem je, magnet se na ně nelepí.
Pak se nelze divit tomu, že ogivální střela s tvrdším pláštěm má větší průbojnost než střela FN s měkčím pláštěm i když ta FN má poněkud větší energii. Průbojnost ale není u střeliva do krátkých zbraní ta nejdůležitější vlastnost a ve spoustě situací může být velká průbojnost dokonce na škodu.
Dancek
Dancek
 

Poslaťod Chorche » Pon 14. Apr 2008 16:40:30

O tý průbojnosti rači nemluv před Edíkem nebo vypění :lol: Pro něj je průbojnost to základní (respektive co je prostřelený, to je mrtvý :lol: :lol: :lol: ). Nicméně pokusy s lugrem byly od Norinca, Magtechu a naposled Limitu. Limitem sem střílel do brzdovýho kotouče (je tu ode mě film z testování TT33) a v kotouči neudělal ani škrábnutí. Jen se to rosprsklo a nechalo olověnou barvu.
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Dancek » Pon 14. Apr 2008 17:18:27

Edíka dráždit nechci, ale z jiných fór vím, že je myslivec a při lovu je skutečně vhodná větší energie střely i průbojnost, než která postačuje k usmrcení zvěře. Těch požadavků, mnohdy i protichůdných je víc a mimo jiné také to, aby lovená zvěř byla pro silnější barvení prostřelená. Myslím, že s tímto názorem nelze jinak než souhlasit, snižuje to totiž trápení lovené zvěře.
Jiná situace je u krátkých zbraní používaných k sebeobraně. Snad nebudeme vepři když napíšu, že ráž 9 mm Luger a 45 ACP mají přibližně stejnou energii, účinnější proti živé síle však je 45 ACP, přestože má podstatně menší průbojnost. Je to způsobeno tím, že 45 ACP předá všechnu nebo téměř všechnu energii cíli, kdežto 9 mm Luger jí předá podstatně méně a značnou část si jí střela odnáší po průstřelu cíle dál. Samozřejmě jsou střely, které by poměr účinnosti dokázaly vyrovnat nebo alespoň hodně přiblížit, u nás ale nejsou dovolené.
Máš ještě ty 9 mm náboje, kterými jsi střílel do jeklů ? Jestli ano, zkus testnout střely magnetem.
Dancek
Dancek
 

Poslaťod Chorche » Pon 14. Apr 2008 17:32:22

No já sem taky spíš zastánce jakýkoliv expanze ( s tim, že expandovaná koule nadělá v těle věčí bordel) než čistýho průstřelu srovnatelnýho propíchnutí drátem. Proto taky testuju všechno co se dá na potenciální expanzi. Pro průstřel zase mluví rychlejší vykrvácení. Těžko říct no. Jinak magnet vyzkoušim, od všech mám exempláře.
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Edelweiss » Uto 15. Apr 2008 22:48:34

Nejde o myslivost,představ si jak tě naseru a bude potřeba mně sundat.Tlustý su jak prase,kapsy plný krámů,dokladů,mobilů,zásobníků,volné munice atd.Prostě jeden výstřel třeba i z 45ACP není jistota,bude to bolet,poteče krev ale nemusí to sednout.No a pak poznáš nasranýho chlapa s makarovem.Pokud ovšem použiješ TT33 tak tě to že su ověšený jak vánoční stromek,nebude zajímat.Padne rána,vychrstne pár litrů hoven a vyhodím kopyta.
Jen prostřelené je mrtvé,různé konflikty to potvrzují,masivní krvácení a šok,to je jediná jistota.
:twisted: :twisted: :twisted:
Edelweiss
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 326
Registrovaný: Štv 15. Mar 2007 13:41:42

PredchádzajúciĎalší

Späť na Strelivo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť