.38 speciál

Diskusia o strelive. O strelive do krátkych a dlhých zbraní a jeho prebíjaní.

Poslaťod Chorche » Sob 23. Feb 2008 12:43:57

:lol: :lol: :lol:
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod OldDeath » Ned 24. Feb 2008 21:13:28

Dobrý večer pánové.
Já střílím jen olověné střely ,na westernové střílení jsou nutné.Se stržením střely v hlavni a následnou rotaci kolem všech os ,jsem předcházel menší navážkou prachu a případně pomaleji hořící prach.
Pokud dáte rychlý prach ,je stržení střely v hlavni nevyhnutelné.
OldDeath
 

Poslaťod Chorche » Pon 25. Feb 2008 9:26:09

Nojono, jenže já nutil Eldu aby ládoval pořádně, protože sem chtěl pořádný petardy :lol:
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Edelweiss » Pon 25. Feb 2008 10:43:21

Nesmíme pominout ještě jednu skutečnost,kromě tlaku,rychlosti a tvrdosti střely,hraje dost podstatnou roli i provedení vývrtu a to nu druhu zbraně nebo firmy,ale kus od kusu.Revolvery jsou přímo stvořeny pro FE,přesto se najdou kusy které i v terčových laboracích,strhávají olovo a nepomůže aní 100změn maziva a co je nejhorší že to dělají i když se na střelu dá měděné dno,proti otěru.Takové zbraně se pak musí buď indviduálně ladit i s municí,což je na dýl.Nebo prodat ať je klid.
Jestliže je střela bezproblémová ve 100 zbraních,různě nadupaných laboracích a nemá problém,je zhovadilost hledat chybu v ní. :wink:
Edelweiss
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 326
Registrovaný: Štv 15. Mar 2007 13:41:42

Poslaťod Dancek » Uto 26. Feb 2008 18:20:41

Edelweiss : Na chování střely v hlavni mají kromě už Tebou vyjmenovaných vliv i další faktory, ty nejdůležitější jsou výtahová síla, hloubka, šířka a stoupání drážek vývrtu. Vývrty určené pro střelbu olovem mají drážky hlubší a pro plášťované střely nebo střely s tvrdým povrchem se používají drážky mělké. Nechci tvrdit že nemáš pravdu v tom, že některé zbraně je problém naučit střílet olovem, ale prozatím jsem o tom nikdy neslyšel ani nečetl. Z debat mezi střelci jsem spíš nabyl dojmu, že střílet olovem se dá prakticky z každé zbraně, pouze je nutno použít vhodnou tvrdost slitiny, správný průměr střely (u hodně opotřebovaných hlavní s tím může být problém, odlitek kalibrovaný na normální průměr nemusí vyhovovat) a použít o trochu nižší navážku pomalejšího nebo o hodně nižší navážku rychlejšího prachu.
Měděným dnem střely proti otěru zřejmě myslíš Gas-Check, jeho používání souvisí se strháváním střely, ale rozhodně se nepoužívá proti otěru. Gas-Check slouží k utěsnění dna střely oproti vývrtu, aby prachové plyny nepronikaly až k vodicí části střely, nenatavily ji a tím nezměkčily. Měkké natavené olovo vodicí části by pak snadno způsobilo strhnutí střely.
Dancek
Dancek
 

Poslaťod Edelweiss » Str 27. Feb 2008 0:13:33

To- Dancek
Jo máme tu i jednu cz 75,Náboje s PB co sežerou totálně všechny deviny kolem,ona nebere,už posílá je zásadně naplocho a rozptyl 25cm.
No a k Gas-Check,snažím se psát tak aby mně pochopili i ti co neznají nebo si nepamatují anglické názvy,já ty podložky střílím s PB střelami z pušky a tam při snížení tlaku fungují.
Jinak jsou zbraně co olovo strhávají i v terčové laboraci a to je fakt (přitom to je jeden kus z mnoha co to berou) Tímhle to mám za uzavřené,klidně pusť ještě nějaké moudro ale tím mnou sdělený fakt,nezměníš.
Edelweiss
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 326
Registrovaný: Štv 15. Mar 2007 13:41:42

Poslaťod OldDeath » Str 27. Feb 2008 13:13:40

Ještě k olovu.U moderních zbraní se s používánim olova moc nepočítá.Vývrt hlavně je mělčí než u zbraní uřčených na střelbu olovem.
Dříve se také používal černý prach a ten memá tak velký výkon.
Ale to už asi všichni víte :lol:
OldDeath
 

Poslaťod Dancek » Ned 16. Mar 2008 16:39:07

Dnes jsem měřil rychlosti střel přebíjených nábojů 357 Magnum, tentokrát byly všechny náboje osazeny zápalkami CCI 550 a navážkou pomalého prachu SP 3. Z karabiny s 20" hlavní i ze 4" revolveru jsem měřil od každé laborace po 6 ranách, uvedené rychlosti jsou průměrné, zaokrouhlené na celá čísla. Měřil jsem na venkovní střelnici při teplotě +5°C.
Karabina
Prach (grs)--------------střela (grs)-----------------V3 (m/s)
15------------------------S&B FMJ 158----------------493
13,9----------------------L FN 158--------------------448
13,9----------------------L FN 180--------------------467

Revolver
Prach (grs)--------------střela (grs)-----------------V3 (m/s)
15------------------------S&B FMJ 158----------------357
13,9----------------------L FN 158--------------------307
13,9----------------------L FN 180--------------------335
Dancek
Dancek
 

Poslaťod Chorche » Pon 17. Mar 2008 10:15:05

To je zajmavý že se stejným prachem těžší střela letěla rychlejc :shock:
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Dancek » Pon 17. Mar 2008 16:25:36

Těžší střela lépe využila energie střelného prachu jak svojí větší váhou, tak větším průtlačným odporem delší vodicí části.
Když S&W vyráběl revolvery pro carskou armádu, Rusové si pro ně upravili náboj 44 S&W, pro rozlišení se pak začaly používat názvy 44 S&W americký a 44 S&W ruský. Úprava spočívala hlavně ve změně průměru střely, u ruského byl shodný s vnitřním průměrem nábojnice (americký měl část střely zasunutou v nábojnici zúženou a vnější průměr střely shodný s vnějším průměrem nábojnice, např. jako 22 LR) a pro Tvůj dotaz zajímavou změnou váhy střely a navážky prachu. U amerického se používaly střely o hmotnosti 12,31 až 14,58 g a dosahovaly úsťové rychlosti 210 m/s. Ruský náboj měl střelu o hmotnosti 15,74 g, oproti americkému sníženou navážku prachu a střela dosahovala rychlosti 235 m/s. Podle literatury byl i v americe ruský náboj více oblíben než americký.
O zvýšení rychlosti střely způsobené při stejné navážce prachu těžší střelou jsem psal na předešlé stránce v příspěvku z 21.2.2008, ale tam sis toho možná nevšimnul.
Vyšší rychlost těžší střely je samozřejmě provázena vyššími tlaky, proto pro nepřekročení maximálních dovolených tlaků bývá v přebíjecích manuálech pro těžší střely uváděna menší navážka prachu.
Dancek
Dancek
 

PredchádzajúciĎalší

Späť na Strelivo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia