Článek nijak není v rozporu,jen hodnotí všechny druhy munice,vynechal jsi zjevně konec,takže jsi to jen účelově vystříhal.Trapný pokus o manipulaci.
Z hlediska samotného ranivého účinku jsou ideální vysokorychlostní obranné náboje. Je však třeba si uvědomit, že jen dva náboje středního výkonu, a to .357 Magnum a 7, 62 mm Tokarev, spadají svojí rychlostí do střel 2. kategorie, které mohou mít jakýs takýs šokový účinek, jak o tom hovoříme výše. Také jsem ovšem výše uvedl, že na samotný šok se spolehnout nelze.
Nakonec tedy výzkumný tým sice potvrdil účinnost vysokorychlostních expanzích střel, ale současně určil za nejdůležitější faktor účinnosti náboje dostatečný průnik živou hmotou a velikost střelného kanálu. Vysoká průbojnost projektilu také podle něj dává šanci pro dostatečné zranění i přes silný oděv, končetinu či jinou obdobnou překážku. Předčasná či příliš rychlá expanze střely může zabránit zásadnímu zranění některého z vitálních orgánů.
Tyto závěry pozoruhodným způsobem korespondují z poznatky publikovanými plukovníkem Applegatem už před 2. svět. válkou. Tento vojenský policista a specialista pro boj zblízka jak beze zbraně, tak za použití chladných i střelných zbraní, sbíral veškeré dostupné zkušenosti z pouličních rvaček a šarvátek. Jedním z jeho nejpozoruhodnějších tvrzení bylo, že vysokorychlostní náboj 7, 63 mm Mauser (hmotnost střely 5,5 g, V0=442 ms-1, E0=542 J. Z tohoto náboje se později vyvinul sovětský náboj 7, 62 Tokarev s podobnými balistickými vlastnostmi) se opakovaně ukázal jako účinnější, z hlediska rychlého vyřazení protivníka, než náboj .45 ACP!
Také umím vybírat co se mi hodí.