Odovodnenie ziadosti o ZP sk. A

Ako a kde získať zbrojný preukaz, súvisiace právne predpisy, odborná príprava a odpovede na prípadné otázky.

Problemy pri podani ziadosti aj ked som bol 2xnapadnuty

Poslaťod ninjarider » Pia 26. Feb 2016 17:58:23

Dobrý den,
rád by som sa s Vami poradil ohľadom problémov pri podaní žiadosti o skup. A.
Pred pár rokmi som bol napadnutý - výsledkom bola škaredo dorezaná ruka, ktorý mi zošili na chirurgii.
Cca pred mesiacom ma opäť napadol člen rodiny (alkoholik, ktorý keď si vypije, je neuveriteľne agresívny). Odnieslo to zlomené rebro a pár pohmliaždením na tele.

Požiadal som preto o skup. A na OR PZ v BA. V žiadosti som uviedol - ochrana osoby, majetku a rodiny + 2krát prepadnutie.

Prvá reakcia policajta bola, že on nosí zbraň desiatky rokov a necíti sa ohrození.

Hned na to či som podal tresné oznámenia. V prvom pripade by aj tak páchatela nenašli a prípad by bol odložený. Bola noc a nemal som ani svedka napadnutia.
V druhom prípade išlo o člena rodiny. Aj keď ho nemám rád, na políciu som to nehlásil.
V oboch prípadoch mám správu od doktora, že išlo o napadnutie a že som utrpel zranenie a musel som byť PN.

Reakcia policajta - "takých potvrdení si môžem urobiť koľko chcem". Môžem prijať Vašu žiadosť, ale aj tak Vám za pár dní príjde zamietnutie.

Opýtal som sa ho na základe akého paragrafu zákona o strel.zbraniach vyžaduje doklad od polície o podaní trestného oznámenia.
Na to vytiahol nejaký zdrap papiera, kde bolo uvedené: k prípade uvedenia pocitu ohrozenia o vlastní život musíte doložiť doklad o trestnom oznámení ALEBO DOLOŽIŤ INÉ ROZHODNÉ SKUTOČNOSTI, KTORÉ TO POTVRDZUJÚ.
Povedal, že to je nález ústavného súdu.

Ja na to, že dokladám práve iné rozhodné skutočnosti ako je uvedené v druhej časti (lekár.správy).

Videl som,že ho akurát nasieram, tak som so zvesenou hlavou požiadal o skup.B.
Na to si povzdychol a moju žiadosť prijal.

Dúfam, že mi na skúške nebude robiť problémy.

Prosím o radu, ako mám ďalej postupovať a či vôbec existuje nejaký nález US ktorým argumentoval. Podľa mňa by sa mal riadiť čisto zákonom 190 z 23.04.2013 o zbran. a strelive.

Viem, že nie som zďaleka jediný, komu nechcú dať skup.A. Dosť ma jeho správanie a pohŕdanie naštvalo.

Ďakujem za všetky rady.

Zdraví vás Fero.
ninjarider
okoloidúci
okoloidúci
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Pia 26. Feb 2016 17:50:14

Re: Odovodnenie ziadosti o ZP sk. A

Poslaťod aux54 » Uto 01. Mar 2016 1:30:17

kde to bolo, v akom meste, prípadne na akom okrese? :D
Glock 19
Moje inzeráty: http://aux54.armybazar.eu/sk/
Obrázok užívateľa
aux54
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 167
Obrázky: 8
Registrovaný: Pon 09. Aug 2010 7:52:17
Bydlisko: západné Slovensko

Re: Odovodnenie ziadosti o ZP sk. A

Poslaťod strelec » Pon 14. Mar 2016 18:18:16

mesto napisal BA, citaj pozornejsie :oops:
moj skromny tip je ze ide o BA 5, nemam s nimi osobnu skusenost ale tam vraj zvyknu vymyslat chujoviny nad ramec zakona a spravaju sa akoby prisli o odmeny, keby vysli obcanovi v ustrety

nemal si sa s nimi pustat do vymeny nazorov, to s nimi nevyhras, pojdu si stale svoje
mal si to podat cez podatelnu a nech sa vyjadria pisomne
A, F
Obrázok užívateľa
strelec
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 91
Registrovaný: Sob 04. Sep 2010 19:01:20
Bydlisko: niekde v SR

Re: Odovodnenie ziadosti o ZP sk. A

Poslaťod idudor » Str 11. Jan 2017 20:29:04

Zdravim Vas,

dnes som podal ziadost o vydanie zbrojneho preukazu A pre nosenie zbrane.

Pan policajt ma hned poucil, ze A davaju len policajtom, vojakom, prokuratorom, podnikatelom.

Avsak v susednom okrese viem ze s vydanim zbrojneho preukazu A nerobia taketo problemy, normalne posudia ziadost a podavatela a nemusi pritom patrit do ziadnej hore uvedenej skupiny.

Spytal som sa pana policajta z akeho dovodu prave v tomto okrese maju taketo pravidla, ked v susednom s tym nie je problem
Podla pana policajta sa tunajsi okresny policajny zbor riadi smernicou ministerstva vnutra a inym skupinam ludi A nevydavaju. Po otazke preco v susednom okrese teda sa neriadia smernicou mi odpovedal ze zalezi od ich riaditela na danom useku.

Takze som podal ziadost s tym, ze sa proti rozhodnutiu odvolam a podam podnet na prokuraturu o preskumanie rozhodnutia. Nasledne som aj zvazil moznost podat antidiskriminacnu zalobu na co sa ma policajt spytal ci ju chcem podat na Ministerstvo vnutra kedze sa riadia ich pokynmi.

Chcem sa informovat ci mate skusenost s danou situaciou a ci sa vam ju podarilo zkorigovat cez odvolanie resp. co by ste poradili ako najefektivnejsi postup po zamietnuti ziadosti na A.

Viem o moznosti akceptovat B a rozsirit, avsak pan policajt mi rychlo povedal ze zbytocne si budem minat peniaze na rozsirenie ze aj to zamietnu.

Odporucil mi zalozit zivnost, vraj mal minule pana ktory bol nasledujuci den s5 aj so zivnostou a potom mu Acko dali.

Avsak toto mi pride trosku prehnane aby som si kvoli tomu zakladal zivnost.

Kazdu radu si velmi vazim. Dakujem
idudor
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Str 11. Jan 2017 20:14:44

Re: Odovodnenie ziadosti o ZP sk. A

Poslaťod strelec » Štv 12. Jan 2017 11:21:32

Ešte je tu ďalšia možnosť ako odôvodniť žiadosť - ak si bol v minulosti napadnutý a podával si trestné oznámenie. ;)
A, F
Obrázok užívateľa
strelec
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 91
Registrovaný: Sob 04. Sep 2010 19:01:20
Bydlisko: niekde v SR

Re: Odovodnenie ziadosti o ZP sk. A

Poslaťod david81 » Ned 15. Jan 2017 17:03:00

Zdravím vás priatelia.Pracujem ako sbskar..Mám zbrojný preukaz skupiny B,C už 12 rokov..Nikdy som nemal žiadny pruser na úseku zbrani a streliva..Chcem si rozšíriť môj zbrojný preukaz o skupinu A..Prečítal som si veľa článkov na internete ale mám v tom zmätok..Dosť názorov je v tom že skupinu A dávajú len policajtom,vojakom,sudcom atd..A ďalej tu panujú take názory že skupinu A skôr odoberajú ako dávajú a že záleží aj od okresu a policajta ktorý rieši vašu žiadosť..Preto mám otázku aby som sa stoho vedel ľudovo povedané vysomarit..Vie mi niekto povedať že či mám ako sbskar možnosť rozšíriť si zbrojný preukaz o skupinu A a keď sa rozširuje zbrojný preukaz či treba ísť aj na skúšky a psychotesty?Vopred Vám ďakujem za cenne rady..
david81
okoloidúci
okoloidúci
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Ned 15. Jan 2017 16:47:14

Re: Odovodnenie ziadosti o ZP sk. A

Poslaťod idudor » Uto 17. Jan 2017 21:58:34

strelec píše:Ešte je tu ďalšia možnosť ako odôvodniť žiadosť - ak si bol v minulosti napadnutý a podával si trestné oznámenie. ;)


"Zial" :D napadnuty som nebol, takze toto pouzit nemozem.

Nakoniec som zbehol na zivnostensky a dal na radu pana policajta. Spravil som si zivnost. Volna / viazana (viazane su na nejaku odbornost), vybral som volnu zivnost na nakup a predaj. 5 Eur kolok, za hodinku som mal zivnost v ruke.

Navstivil som znova policajta so zivnostenskym listom, potesil sa velmi ze sa nemusime natahovat cez odvolania atd...
Nasledne mi rovno poradil co do ziadost dopisat, doplnil som ziadost o skupiny C, E, F poradil mi aj sportovy strelecky klub v blizkom okoli a dal aj kontakt, takze sme to poriesili vo vzajomnej spokojnosti.

Pre skupinu A som mal dovod len "Nosenie zbrane a streliva na ochranu osoby a majetku a ochranu pred divou zverou"
idudor
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Str 11. Jan 2017 20:14:44

Re: Odovodnenie ziadosti o ZP sk. A

Poslaťod idudor » Uto 17. Jan 2017 22:20:32

david81 píše:Zdravím vás priatelia.Pracujem ako sbskar..Mám zbrojný preukaz skupiny B,C už 12 rokov..Nikdy som nemal žiadny pruser na úseku zbrani a streliva..Chcem si rozšíriť môj zbrojný preukaz o skupinu A..Prečítal som si veľa článkov na internete ale mám v tom zmätok..Dosť názorov je v tom že skupinu A dávajú len policajtom,vojakom,sudcom atd..A ďalej tu panujú take názory že skupinu A skôr odoberajú ako dávajú a že záleží aj od okresu a policajta ktorý rieši vašu žiadosť..Preto mám otázku aby som sa stoho vedel ľudovo povedané vysomarit..Vie mi niekto povedať že či mám ako sbskar možnosť rozšíriť si zbrojný preukaz o skupinu A a keď sa rozširuje zbrojný preukaz či treba ísť aj na skúšky a psychotesty?Vopred Vám ďakujem za cenne rady..


Zdravim, tak je to pravda, co okres to iny mrav, vlastne skusenosti. Niekde s A nerobia problemy, inde sa riadia nejakou smernicou kde zvyhodnuju prave Vami spominane skupiny osob.
Vo Vasom pripade teda mate za sebou skusku odbornej sposobilosti.

Na zbrojny preukaz A potrebujete posudok zdravotnej a psychologickej sposobilosti, pokial viem 10 rokov je platnost posudkov. Takze predpokladam ze bude treba absolvovat navstevu u lekara a posudkoveho psychlologa a ziskat aktualne posudky. Po ziskani posudkov treba podat ziadost o vydanie ZP do 3 mesiacov (inak posudky prepadnu). Co sa tyka skusky odbornej sposobilosti neviem ci ju budete musiet absolovat.

V pripade ze Vam nebudu chciet dat A, mozete to tiez skusit cez zivnost. Zalozenie zivnosi nie je problem, 5e kolok a bezuhonnost.
idudor
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Str 11. Jan 2017 20:14:44

Re: Odovodnenie ziadosti o ZP sk. A

Poslaťod strelec » Str 18. Jan 2017 14:11:25

idudor píše:"Zial" :D napadnuty som nebol, takze toto pouzit nemozem.

Nakoniec som zbehol na zivnostensky a dal na radu pana policajta. Spravil som si zivnost. Volna / viazana (viazane su na nejaku odbornost), vybral som volnu zivnost na nakup a predaj. 5 Eur kolok, za hodinku som mal zivnost v ruke.

Navstivil som znova policajta so zivnostenskym listom, potesil sa velmi ze sa nemusime natahovat cez odvolania atd...


No ja poznam pripady kedy boli niektori napadnuti tesne pred podanim ziadosti o ZP sk. A a mali o tom doklad od PZ, niektori pachatelia si skratka vedia vybrat ten spravny cas. :coffee:

Inak rada do buducna - zivnost sa da vybavit cez portal slovensko.sk bez toho aby si kamkolvek chodil a bez platenia spravneho poplatku. Stací mat novy obciansky preukaz "s cipom" s aktivovanym el. podpisom, k tomu citacku kariet, ktoru ti daju zadara na OR PZ a pristup k internetu. ak o zivnost poziadas elektronicky (a ide o volnu zivnost, nie o viazanu), tak to mas bez poplatku a vsetky papiere ti poslu domov. Sice to netrva hodinku, ale par dni, ale ak to nepotrebujes okamzite, tak usetris kopec casu a penazi (nakolko si mozes zvolit neobmedzene mnozstvo volnych zivnosti bez poplatku).

Inak ja by som ich poslal do riti s poziadavkou na zivnost, lebo to nie je len tak mat zivnost, okolo toho je velmi vela povinnosti, najma vo vztahu k danovemu uradu a ak tu zivnost nevyuzivas tak ta z toho este bude boliet hlava. Odporucam ti ju preto hned po vydani ZP pozastavit alebo zrusit.

david81 píše:Zdravím vás priatelia.Pracujem ako sbskar..Mám zbrojný preukaz skupiny B,C už 12 rokov..Nikdy som nemal žiadny pruser na úseku zbrani a streliva..Chcem si rozšíriť môj zbrojný preukaz o skupinu A..Prečítal som si veľa článkov na internete ale mám v tom zmätok..Dosť názorov je v tom že skupinu A dávajú len policajtom,vojakom,sudcom atd..A ďalej tu panujú take názory že skupinu A skôr odoberajú ako dávajú a že záleží aj od okresu a policajta ktorý rieši vašu žiadosť..Preto mám otázku aby som sa stoho vedel ľudovo povedané vysomarit..Vie mi niekto povedať že či mám ako sbskar možnosť rozšíriť si zbrojný preukaz o skupinu A a keď sa rozširuje zbrojný preukaz či treba ísť aj na skúšky a psychotesty?Vopred Vám ďakujem za cenne rady..


skusky uz pri rozsirovani nerobis ak mas ZP, ak sa nemylim tak psychotesty budes potrebovat nie starsie ako 3 mesiace (ako sbs by si s tym nemal mat problemy) a budes musiet odovodnit ziadost pre vydanie sk. A, ale podla mna by ti nemali robit problemy, teda ak natrafis na rozumneho policajta.
A, F
Obrázok užívateľa
strelec
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 91
Registrovaný: Sob 04. Sep 2010 19:01:20
Bydlisko: niekde v SR

Re: Odovodnenie ziadosti o ZP sk. A

Poslaťod idudor » Pon 13. Feb 2017 13:28:38

strelec píše:
Inak rada do buducna - zivnost sa da vybavit cez portal slovensko.sk bez toho aby si kamkolvek chodil a bez platenia spravneho poplatku. Stací mat novy obciansky preukaz "s cipom" s aktivovanym el. podpisom, k tomu citacku kariet, ktoru ti daju zadara na OR PZ a pristup k internetu. ak o zivnost poziadas elektronicky (a ide o volnu zivnost, nie o viazanu), tak to mas bez poplatku a vsetky papiere ti poslu domov. Sice to netrva hodinku, ale par dni, ale ak to nepotrebujes okamzite, tak usetris kopec casu a penazi (nakolko si mozes zvolit neobmedzene mnozstvo volnych zivnosti bez poplatku).

Inak ja by som ich poslal do riti s poziadavkou na zivnost, lebo to nie je len tak mat zivnost, okolo toho je velmi vela povinnosti, najma vo vztahu k danovemu uradu a ak tu zivnost nevyuzivas tak ta z toho este bude boliet hlava. Odporucam ti ju preto hned po vydani ZP pozastavit alebo zrusit.



Tak veru,
je to trosku nespravodlive ze v niektorych okresoch s tym neni problem a niekde si musime prejst touto torturou :comp: .
Ja som realne uvazoval nad antidiskriminacnou zalobou, avsak ked som sa poradil so znamym pravnikom, tak mi na to povedal ze by sa tam velmi tazko dokazala skutkova podstata, kedze sa riadia vyhlaskou MVSR.

Co sa tyka zivnosti, dakujem velmi pekne za radu. Hned po vydani zbrojneho preukazu ju zrusim (kedze v pripade ze by som chcel podnikat ,ako si spominal, novu neni problem zalozit aj online.).

Podla zakona o zbraniach a strelive, by mi nemalo hrozit odnatie zbrojneho preukazu kvoli zruseni zivnosti (snad) :

(1) Policajný útvar rozhodne o odňatí zbrojného preukazu alebo skupiny zbrojného preukazu držiteľovi, ktorý
a) bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo ktorého spôsobilosť na právne úkony bola obmedzená,23)
b) stratil odbornú spôsobilosť, zdravotnú spôsobilosť alebo psychickú spôsobilosť,
c) prestal spĺňať podmienky bezúhonnosti (§ 19 ods. 1) alebo spoľahlivosti (§ 19 ods. 2),
d) je mladší ako 21 rokov a je držiteľom skupiny D alebo E zbrojného preukazu a prestal spĺňať podmienky uvedené v § 18 ods. 2 alebo 3,
e) prestal byť držiteľom platného poľovného lístka, alebo ktorému bol poľovný lístok odňatý, ak ide o skupinu D zbrojného preukazu,
f) prestal byť členom streleckej organizácie, ak ide o skupinu E zbrojného preukazu.
idudor
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Str 11. Jan 2017 20:14:44

PredchádzajúciĎalší

Späť na Zbrojný preukaz, zákony, odborná príprava

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť