Je legální vystřelit slepej náboj mimo střelnici?

Ako a kde získať zbrojný preukaz, súvisiace právne predpisy, odborná príprava a odpovede na prípadné otázky.

Je legální vystřelit slepej náboj mimo střelnici?

Poslaťod Chorche » Štv 28. Dec 2006 12:46:19

Tak tady dumám na legálností vystřelení slepejch "dovzduchu" např. na silvestra. Dumám na tim protože, slepý náboje se běžně prodávaj bez zbrojáku do plynovek jako iniciační pro zážeh pyrotechnickejch efektů. Předpokládám že ty rachejtle do plynovek nejsou míněný na obranu, ale právě na pidi ohňostroje. Ale je to u nás opravdu legální nebo ne? A jestli jo, tak je rozdíl mezi vystřelenim slepýho z plynovky a z normální zbraně?
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod AL01 » Pia 29. Dec 2006 11:52:22

Znám jednoho maníka (modří už vědí) co na silvestra střílí normálně dfo vzduchu vostrejma (2 zásobníky z 858). Dyž tě nechytěj, tak si střílej z čeho chceš. Bohužel u nás nejni oslavování střelbou do vzduchu tak běžné jako v USA (horečka sobotní noci) nebo v různých stánech (afga, páki, palestina, irák, írán, apod).
AL01
 

Poslaťod Chorche » Ned 31. Dec 2006 9:43:28

No to nejni furt votpověť na mou votásku - jak je to se slepejma
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Rys1 » Štv 11. Jan 2007 12:46:54

já teď marodím, mám spoustu času, tak se zkusím ponořit do problému a ozvu se. Ikdyž Silvestra bude skoro až za rok... :)

A jen tak mimo:
někde, už nevím kde, jse vyčetl, že při střelbě ostrýma do vzduchu
- z krátkých zbraní - při dopadu je pravděpodobnost poranění malá, protože dopadová energie je malá. Tedy za předpokladu, že se jedná o vysoký úhel výstřelu, při malém úhlu je pravděpodobnost mnohem vyšší.
- z dlouhé zbraně - třeba 858čka - je nebezpečení zranění velké i při vysokém úhlu výstřelu. V zemích výše jmenovaných je to příčinou mnoho zranění či úmrtí.
Ale proč to tak je si nepamatuju. Zřejmě to bude souviset s energií při výstřelu.
Rys1
 

Poslaťod Chorche » Štv 11. Jan 2007 12:52:04

To nevadí, střílet dovzduchu se dá i při jinejch příležitostech :lol:
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Ares » Štv 11. Jan 2007 18:07:59

Tak to zkuste jen na střelnici pánové. Průserů je v tomhle státě už myslím až nad hlavu
Ares
 

Poslaťod Chorche » Pia 12. Jan 2007 9:14:36

Todle sou rady nahovno Aresi, mně zajmá jak to opravdu je.
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Rys1 » Pia 12. Jan 2007 10:38:40

Tak jsem zjistil, že zbrojní zákon nemám doma, nebudu tedy citovat paragrafy. Ale hlavně si musím vzpomenout, co se tam píše. :)
Je to podle mě dáno dvěma pojmy a to „nošení zbraně“ a „použití zbraně“, přičemž se do toho dá zamotat, pokud budeme ještě rozlišovat ZP podle skupin. Nicméně se pokusím. Nerozlišoval bych, zdali se jedná o zbraň kategorie B, nebo C ( o A se nemá cenu vůbec bavit a zbraň kategorie D bys mohl za určitých podmínek použít, viz dále).
Potom tedy dle ZP:
B – můžeš zbraň použít na schválených střelnicích, zbraň není určena pro osobní ochranu, nemůžeš ji tedy nosit na ulici, natož použít.
C – můžeš zbraň použít pro výkon práva myslivosti a na schválených střelnicích. Od kolegů myslivců vím, že dříve si kulovnici nastřelovali v revíru, nyní ani to ne. Tedy nastřelit na střelnici (schválené) a použít v revíru – výkon právy myslivosti.
E – můžeš nosit zbraň, ale SKRYTÉ!! Nemůžeš ji tedy nosit tak, aby byla viditelná. Použít zbraně můžeš na schválené střelnici a za zákonem stanovených podmínek – krajní nouze a nutná obrana. Zákon stanovuje možnosti použití zbraně. Tímto rozumím střelbu z takovéto zbraně, přičemž nevím, že by zákon rozlišovat použité střelivo. Byť tedy pouze slepé náboje.
Z toho všeho mi vychází, že použít tyto zbraně pro oslavnou střelbu (na ulici) nelze. Ono to není nikde přímo napsáno, ale je to napsáno „skrytě“ (je napsáno co můžeš, vše ostatní ne).
„Na ulici“ jsem napsal do závorky, protože asi jiná situace bude v Praze, kde bych si prostě absolutně nedovolil a něco jiného na vesnici, kdybych střílel ze dvora a sousedi by mě neviděli. Ale i tak je to asi cesta jak se zbavit ZP.
A další věc je alkohol. Pokud bych střílel na Silvestra o půlnoci, je asi docela pravděpodobné, že budu mít upito = další problém.

Je mi jasné, že se mnou nemusíte souhlasit, že se o nic nejedná, jsou to slepé náboje. Pokuste se podívat z druhé strany: Jsem četník, jdu po ulici, když z domu vybíhá maník s Taktikalem s 30-ti ranným zásobníkem a vystřelí pár ran do luftu. Vím já, jestli má slepý, nebo s ocelovým jádrem? Je to nějaký mafián, nebo jen fanda do zbraní? Jak bych se na místě tohoto policajta zachoval? Asi bych měl dost dobrý důvod obtáhnout a zakleknout…

No a zbraň kategorie D? Lze použít na místech kde neohrozím život, zdraví a nezpůsobím škodu na majetku. Tedy bych asi mohl použít třeba plynovku na vystřelování světlic, ale průser bych si stejně nemohl dovolit. V případě škody tuto uhradit, a pokud bych měl ZP, asi bych o něj přišel.

Toliko mé názory, nemusíte souhlasit. Co právník to názor. Já právník nejsem.
:D
Rys1
 

Poslaťod Chorche » Pia 12. Jan 2007 10:54:31

no to užje lepší. Nicméně, vo použití vostrýho střeliva mimo střelnici (obranu)i neni třeba diskutovat, to je jasný a ani sem se na to neptal. Ptal sem se primárně na ty slepý náboje. Protože jak sem psal - pakliže se prodávaj slepý náboje (nebo poplašňáky třeba) určený k iniciaci rachejtlí na plynovkách, předpokládám že nejsou určený na střelbu na střelnici. Nebo jo ?
A zajmalo by mě jestli by byl případnej rozdíl mezi vystřelením slepýho na svým pozemku (a bezpečným směrem) a na veřejnosti (coš by mně ani nenapadlo, ale zajmá mě, jestli zákon mezitim činí rozdíl).
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Rys1 » Pia 12. Jan 2007 11:04:52

No, podle mě - slepý náboje do plynovek na veřejnosti ano, do "normálních" zbraní ne. Ano, na první pohled asi nepoznáš plynovku od ostré zbraně, ale případná kontrola za strany policie asi už jo.

A jak říkám, použití (ostré) zbraně = střelba, bez ohledu na použitý střelivo. Tedy ani doma a bezpečným směrem.

Abych to tedy ještě raději schrnul: ne veřejnosti slepé náboje pouze z plynovek, řekněme na Silvestra, na iniciaci raket.
Při použití v "normální" dny a třeba jen tak do luftu (bez raket), bych se zase možná obával obvinění z TČ výtržnictví, nebo přestupku proti veřejnému pořádku (rušení nočního klidu, schválnosti, veřejné pohoršení..). Jak víš, kdo chce psa jíst, hůlky si najde. :D
Rys1
 

Ďalší

Späť na Zbrojný preukaz, zákony, odborná príprava

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť