Je legální vystřelit slepej náboj mimo střelnici?

Ako a kde získať zbrojný preukaz, súvisiace právne predpisy, odborná príprava a odpovede na prípadné otázky.

Poslaťod Chorche » Pia 12. Jan 2007 11:32:51

Rys píše:No, podle mě - slepý náboje do plynovek na veřejnosti ano, do "normálních" zbraní ne. Ano, na první pohled asi nepoznáš plynovku od ostré zbraně, ale případná kontrola za strany policie asi už jo.

A jak říkám, použití (ostré) zbraně = střelba, bez ohledu na použitý střelivo. Tedy ani doma a bezpečným směrem.


No a tudle informaci bych si chtěl právě nějak ověřit. Mam stejný tušení jako ty, že to tak je, ale prostě mi to příde nelogický. Samozřejmě nechci porušovat zákon, ale třeba se ho bojíme zbytečně.
Když to přivedu do extrému, co když budu z dlouhýho laufu od P22 (kterej mam na samostatnej techničák, takže je to vlastně braný jako samostatná zbraň) flusat rejži ?
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Rys1 » Pia 12. Jan 2007 12:12:08

:D :D ..když to vemeš v reálu, bude záležet na koho narazíš. Pokud máš debilního souseda, bude volat četníky, ikdyž budeš pálit ze vzduchovky.
Když přijedou policajti, bude záležet kdo to bude. Buď bude potřebovat čárku a vomete Tě na kravině, nebo bude spěchat na oběd a ledacos přehlídne.
Chce to rozum jak od toho střelce, tak i od benga.

.. a teď si vem, že tou rejží někomu vystřelíš oko... :D

Prostě vostrou zbraň bych nevytahoval, ať střílím čímkoli. Slepý do plynovky bych dal na toho Silvestra, nebo při nějaký rodinný oslavě.
Rys1
 

Poslaťod Chorche » Pia 12. Jan 2007 12:26:43

by to chtělo aby to nákej právník fak rozebral do detajlu...
A to nemluvim vo tom, že blbá rachejtle s tržnice je asi tak 100x nebespečnější neš slepá vystřelená z flinty...
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Rys1 » Pia 12. Jan 2007 12:28:45

Souhlas.
Rys1
 

Poslaťod Ares » Pia 12. Jan 2007 18:03:18

Není třeba se ptát právníka. Třeba na akcích, jako jsou bitvy, se střílí logicky slepými. ALE zbraň musí být upravena tak, aby mohla střílet jen těmi slepými a aby jsi do ní nemohl naládovat ostrou. Prostě je to dané a není třeba o tom dále diskutovat. Venku si můžeš bouchnout z Airsoftu, plynovky, vzduchovky, floberta. Z čehokoliv je ostrý a lze do toho naládovat ostrý náboj prostě NESMÍŠ. Zvláště pokud máš na papírech od zbraně že je to zbraň A, B nebo C
Ares
 

Poslaťod Chorche » Pon 15. Jan 2007 9:08:28

Takže je někde doslova napsáno, že pakliže je možný ze zbraně vystřelit ostrejma, nesmí se s nima mimo střelnici vystřelit slepejma ? Já to v zákoně fakt nenašel.
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Rys1 » Pon 15. Jan 2007 10:58:39

Chorche, asi se budu opakovat, ale zákon stanoví podmínky pro použití zbraně, tedy pro střílení z takovéto zbraně, přičemž nerozlišuje typ použitého střeliva.
Např. mám ZP E, zbraň kategorie B, pak můžu zbraň použít
1 - na schválené střelnici
2 - za podmínek nutné obrany, nebo krajní nouze.

Nic víc, nic míň.
Rys1
 

Poslaťod Chorche » Pon 15. Jan 2007 11:31:55

no právě to slovo použití zbraně je dost zavádějící. Lze slovo použití chápat různým způsobem. Například když si budu hlavní od P22 míchat doma polívku a srkat limonádu jako brčkem, je to taky použití zbraně... Je tedy i míchání a srkání zakázáno ? A nebo je slovem použití míňeno pouze střílení vostrejma ? Nebo i slepejma ? Nebo i flusání rejže ? Prostě furt řikam že by měl nákej právník přesně specifikovat jak to je. A nebo říct, že to je v tom zákoně napsaný špatně a zavádějícně.
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Rys1 » Uto 16. Jan 2007 8:34:00

Doufám, že naši diskuzi nechápeš nějak divoce, jde jen o to si o tom pokecat. :)

Tak jsem našel zákon o zbraních a střelivu. Zde se píše:

§ 28 Oprávnění držitelů zbrojních průkazů

odst. 5 Držitel zbrojního průkazu smí ze zbraně, kterou je oprávněn držet, střílet pouze v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu, (§ 48 zákona č. 449/2001 Sb. , o myslivosti) nebo na střelnici, pokud se nejedná o použití zbraně k ochraně života, zdraví nebo majetku.

Takže bych to chápal tak, že střílet můžeš na střelnici.
Při ochraně života, zdraví, majetku můžeš zbraň použít. Co je to použít zbraň...?? Nevím kde by to bylo stanoveno pro "obyčejné" držitele ZP. Ale je to stanoveno např. pro strážníky OP a MP v zákoně o obecní policii, kdy použitím zbraně se rozumí samozřejmě střílení ze zbraně, ale i hrozba zbraní, varovný výstřel a úder zbraní.

Pak by mě tedy vycházelo, že bez problémů můžeš zbraní mávat a střílet na střelnici. Pokud vytáhneš zbraň kdekoli na veřejnosti, pak pouze pro účely ochrany života, zdraví, majetku a to už při hrozbě zbraní.

Ony zákony jsou paný tak, že nenapíšou přímo "je zakázáno střílet na veřejnosti slepejma nábojema". Je to psaný tak, že se tam schová kde co a pak Tě na tom umotají.

Tolik můj názor.
Rys1
 

Poslaťod Chorche » Uto 16. Jan 2007 11:01:59

neboj, vůbec tu naší diskuzi neberu nijak vážně, respektive vůbec ne nijak proti tobě :lol: Jenom se snažim dopátrat toho jak to je.
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

PredchádzajúciĎalší

Späť na Zbrojný preukaz, zákony, odborná príprava

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia