PS 97 Arrow 9x19

Všetko o krátkych strelných zbraniach rôznych druhov a výrobcov.

Re: PS 97 Arrow 9x19

Poslaťod ja » Pia 29. Jún 2012 16:49:29

Pre : salamun
Pokusim sa pre velkú časovú tieseň a velmi rozsiahlú oblasť odpovedať velmi stručne, ak vznikne opakovaný záujem môžem neskôr popísať viac i o ostatných modeloch (pre verejnosť viac menej neznáme )prípadne obrázky parametre.
Najskôr poviem že treba vedieť, že existovali v rámci Pov. strojárni PB okrem iných dva závody. Povstroj o.z. a Vývojový ústav o.z...... Obidva menili časom a udalosťami názov( neskôr môžem viac)
Nápad vývoja a výroby vznikol vo vývojovom ústave v čase rozdelenia federácie, ktorý v stratégii vývoja a výroby prototypov pokračoval až do samého svojho zániku. Ako prvý model viac menej nasilu uvolnil Výv. ústav v r. 1996 a výrobcom bol poverený Povstroj neskôr pod názvom Povzbroj a nakoniec PS Grand. Jednalo sa o model ktorý bol vyvýjaný vo výv. ústave pod označením ARROW mod. 002 (neskôr môžem vysvetliť). Po rozbehnutí overovacej série a "výroby" u výrobcu Povzbroj bolo označenie zmenené na PS 97S. Rozlíšiť ˇči sa jedná o model ARRoW z vývoja či overovacej série, či "sériovej výroby" je možné podľa druhu číslovania a samozrejme podľa názvu modelu :) ;) tiež podľa určitých technických detailov a spracovania, či použitých technológii.

Treba zdôrazniť, že sa jednalo vôbec o historicky prvý vážny pokus vývoja a výroby krátkych ručných palných zbraní na území Slovenska vôbec. Cielom boli spočiatku robustné celokovové velkokapacitné zbrane. Neboli absolútne žiadne skúsenosti, know how, všetko muselo byť tvrdo odpracované. Materiály, tolerancie, tepelné spracovania, technológie, zvyklosti......................

Je toho na celú knihu , myslím že nepreháňam :) Ešte k STING III - áno bol to posledný počin v rámci vývojového ústavu. Počet kusov viac menej sedí. Dôležité je že sa jednalo o PROTOTYPY ! čím myslím sú vzácnosťou.

Ešte už narýchlo spomeniem niektoré modely na ktoré si nostalgicky rýchlo vzpomeniem STING I, STING II, FLY, predlžená hlaveň, odľahčený záver, PS 95A, PS 95B, model s rámom z hliníkovej zliatiny PS 95 Al, Q2000, vývoj nábojov, samopaly, granátomet.......

Ak bude záujem postupne môžem vic i o zaujímavostiach zo zákulisia :)
ja
 

Re: PS 97 Arrow 9x19

Poslaťod strelec » Pia 29. Jún 2012 20:27:08

salamun: máš v zbierke zaujímavé kúsky, nejaké ich foto by si sem hodiť nemohol?

ja: z akých dôvodov to krachlo, bolo to chybou manažmentu ako niekto spomenul vyššie?
A, F
Obrázok užívateľa
strelec
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 91
Registrovaný: Sob 04. Sep 2010 19:01:20
Bydlisko: niekde v SR

Re: PS 97 Arrow 9x19

Poslaťod ja » Pia 29. Jún 2012 21:12:51

Pre Strelec: ono niečo sa dá napísať, no niečo akosi človek nemôže či nevie. Osobne sa bojím aby som nevnášal emócie, ktoré sa objavujú asi u všetkých ľudí ktorí do niečoho vložia i kúsok svojho ja :) , alebo si to aspoň myslia. Večne živá otázka prečo? hmmm. Bola to ťažká doba, popretkávaná privatizáciami, neskúsenosťou, priekopníctvom, neustálym učením sa, samozrejme i určité množstvo nezdarov, kombinácia zhôd okolností, obmedzené množstvo síl.....asi ako u všetkého čo prvý krát razí cestu, všetci čo prídu potom to majú asi ľahšie. Ale nechcem aby to vyznelo pesimisticky. :)

Ak bude záujem budem sa snažiť aspoň pokial mi to dovolí čas vložiť foto jednotlivých modelov prípadne ich krátky popis, prípadne niečo z histórie. lepšie by bolo ak sa niekto bude pýtať. Asi nepatrím k ludom ktorí sa "propagujú" sami a často :)
ja
 

Re: PS 97 Arrow 9x19

Poslaťod salamun » Pia 29. Jún 2012 21:45:18

Mam celkovo 34 zbrani v zbierke. Arrow mod.002 mam dokonca s vyrytym venovanim riaditela VOS MO SR. Mam v zbierke i ine zaujimavosti od CZ a ceskych puskarov. Ak mas o tieto veci tiez zaujem, rad sa o nich pobavim.
salamun
 

Re: PS 97 Arrow 9x19

Poslaťod Andrej04864 » Pia 29. Jún 2012 23:36:27

pri zakladani tohto vlakna som necakal ze sa tu debata ponesie do akademickych vysok, kazdopadne dakujem vam za rady, nakoniec som to predsa len vzhladom na praskanie ramov nekupil, pretoze som to chcel na strelbu a nie do zbierky...

zbran sa mi paci a urcite by potesili fotky, aj menej znamych, ci raritnych verzii
"Strach zo zbraní je znakom sexuálnej a emocionálnej nedospelosti". Sigmund Freud
Obrázok užívateľa
Andrej04864
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 54
Registrovaný: Štv 22. Júl 2010 16:25:09
Bydlisko: BA

Re: PS 97 Arrow 9x19

Poslaťod ja » Sob 30. Jún 2012 14:19:57

len pre uplnosť, praskanie ramov sa objavovalo u určitej série v rámci sériovej výroby modelu PS 97S predtým ARROW :( Zaujímavosťou je že počas exploatačných a životnostných skúšok v štátnych a vojenských skúšobniach, rovnako i v rámci podnikových skúšok v objeme 15000 rán sa nikdy podobný problém nevyskitol. Každý vyvýjaný model bol podrobený náročným skúškam exaktne dokladovateľnými podľa TPVD dnes ekvivalent NATO či lepšie STANAG. Dovolím si tvrdiť že dodnes žiadne iné ručné zbrane zo Sovenska podobné skúšky v takom rozsahu a podmienkach neabsolvovali.
ja
 

Re: PS 97 Arrow 9x19

Poslaťod ales258 » Pon 02. Júl 2012 19:26:11

praskanie nemoze byt sposobene strelivom? :/
ake sa pouzivalo pri skuskach?
ales258
 

Re: PS 97 Arrow 9x19

Poslaťod ja » Uto 03. Júl 2012 10:49:37

ales258 píše:praskanie nemoze byt sposobene strelivom? :/
ake sa pouzivalo pri skuskach?


Nikdy som nebol zástancom "vyhovárania sa " na strelivo :) Samozrejme výnimku tvorí strelivo laborované "doma" kde väčšinou dochádza k rôznym rozsahom tlakov, preto ho asi nikdy nedoporučí žiadny výrobca ručných palných zbraní. :)
Kto tak koná vždy bude konať na vlastnú zodpovednosť. Samozrejme výrobcovi zbrane sa ťažko dokazuje že bolo použité také strelivo ;)

V skúškach u modelov PS boli prevažne používané náboje PS či aym od rovnakého výrobcu ako zbrane teda Povzbroj. Samozrejme z dôvodu skúšok funkčnosti a nabíjacej schopnosti boli zbrane testované i nábojmi od ostatných akreditovaných továrenských výrobcov.
Pre zaujímavosť: rôzne exploatačné skúšky napr. odmastenie, prachová komora, daždóvá komora, mráz........... boli súčasťou životnostných testov, pričom počet závad nesmel prekročiť v tej dobe 0,2% z 10 000 rán. samozrejme nebudem klamať a rovno poviem bola to neľahká "cesta". Skúšky modelov prebiehali podľa nariadení tak za účasti ale i bez účasti zainteresovaných strán t.j. vývojcu. Tiež boli prítomní zástupcovia MV ale i vojenskej správy. Ako hovorím bola to veľakrát náročná úloha niekedy sa zdalo až nemožná, vzhľadom na množstvo zúčastnených strán. :) Ale tak to asi má byť. ;)
ja
 

Re: PS 97 Arrow 9x19

Poslaťod Milan8790 » Uto 03. Júl 2012 15:04:33

podla mna sa to moze stat pri pouzivani sialene prebijaneho streliva, ale ako si potom vysvetlit ze to praskalo hlavne policajtom, ti predsa taketo strelivo nepouzivali, ci? :shock:
Okrem otroctva, nacizmu, fašizmu a komunizmu zbrane ešte nikdy nič nevyriešili.
Obrázok užívateľa
Milan8790
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 32
Registrovaný: Uto 27. Júl 2010 19:31:34

Re: PS 97 Arrow 9x19

Poslaťod ja » Str 04. Júl 2012 8:48:19

Milan8790 píše:podla mna sa to moze stat pri pouzivani sialene prebijaneho streliva, ale ako si potom vysvetlit ze to praskalo hlavne policajtom, ti predsa taketo strelivo nepouzivali, ci? :shock:


Nie, nie :) opakujem nie som zástanca tézy vyhovárania sa na strelivo. Nemám rád komentáre výrobcu typu: zápalník neinicioval zápalku lebo bol chybný náboj ato každý 3-tí :) :) :) :) . Vyťahovač nevytiahol nbc lebo bola..... Záver neobťahuje lebo náoje majú slabú navážku.... Zápalky sú tvrdé, preto praská zápalník.... :) :) :) Samozrejme pokial sa jedná o továrenské strelivo. A samozrejme výnimka potvrdzuje pravidlo.
Rovnako to platí i o praskaní rámu u určitej série modelu PS 97S. Nemalo by sa to stávať. Ale každý i ten najväčší výrobca a najrenomovanejší, ktorý predáva svoje modely za trojnásobné ceny máva problémy. ;)
No a k strelivu u policajtov :) samozrejme i tam boli zlepšovatelia :) pár som ich poznal a myslím to vcelku dobre :)

Ešte k rámom PS, (niektoré detaily z analýz zámerne vynechám): Pre zaujímavosť si treba pozrieť rám, ktorý praskol. Hrúbka steny v drážke pre záver by mala byť min. 1,2 mm s prižmúrením oboch očí :). U modelu PS STING III je to napr. 1,8mm . Realita bola častokrát i 0,9mm a čo je horšie na každej strane rámu je iná, čiže drážka ako celok (či drážky) pre vedenie záveru sú voči telu (rámu) asymetrické. Tiež vôľa vo vedení bola nadmerná. Absentujú rádiusy v kútoch drážok, mali by byť cca 0,2mm z dôvodu eliminácie vrubového účinku. Kto sa vyzná, vie o čom hovorím. Ešte k materiálu, aby som tu na fóre neviznel ako kecálek :) :) . Vo vývoji v r. 1994 boli rámy prototypov odlievané technológiou presného liatia, čo bolo na daný rok pokrokové . Materiál bol použitý podľa vtedy platných noriem ON 422855 a zušľachtený. V preklade do ekvivalentov to zhruba znamená materiál 16 341 alebo podla zahr. normy 36CrNiMo4, kvalitatívne bol teda použitý jeden z najkvalitnejších materiálov. Neskôr vo fáze zavádzania (ak si dobre pamätám v r.1997) vo výrobe bol zmenený na ON 422660 a tepelne spracovaný. Ekvivalentne sa jedná o materiál 12050 alebo CK45. V tejto súvislosti neviem kde niektorí ako p. Tkáčik či J. Kuracina nabrali materiál 12020, ktorý je diametrálne odlišný.
Ale už som prezradil asi velmi vela :)

PS: ak by niekto potreboval pomôcť s ND, napr. Záchyt záveru, resp. čap kulisy a pod asi by som vedel :)
ja
 

PredchádzajúciĎalší

Späť na Krátke zbrane

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť