Je nosenie maskáčov OSSR legálne?

O domácich a zahraničných uniformách ozbrojených síl a zborov, maskáčoch, vojenskej obuvi a možnostiach ktoré poskytujú ich používateľom.

Re: Je nosenie maskáčov OSSR legálne?

Poslaťod buko1 » Pon 20. Jún 2011 6:15:19

Dve veci -

1. zákon 346/2005 je zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov a týka sa len profesionálnych vojakov. Takže všetky ustanovenia ktoré tento zákon má sa týkajú len vojakov v ČINNEJ službe - teda ja § 117 stráca pre PrV platnosť dňom jeho prepustenia do zálohy (a pre civilov nemá právnu platnisť žiadnu)!!!!! To akosi právnikom ministerstva nedošlo (naviac v praxi sa toto ustanovenie týka nosenia služobnej / spoločenskej a slávnostnej rovnošaty s hodnostným označením, nie poľnej rovnošaty) . Vojenská rovnošata nepodlieha rovnakej ochrane ako rovnošaty policajného zboru (u nich v zákone je priamo napísané čo je zakázané používať všetkým občanom - napr. nápis POLÍCIA zameniteľný s oficiálnym označením PZ SR atď.). U vojenskej rovnošaty momentálne takáto zákonná úprava chýba, nelegálne môže byť len použitie vojenskej rovnošaty v prípade, že sa dotyčný vydáva za vojaka aby získal nejaký prospech.

2. s maskáčmi, ktoré vojak nemá na výpožičke si môže robiť čo chce a teda aj predávať. Od roku 2005 má každý vojak vo vlastníctve jednu súpravu vz. 97 les a ďalšie si môže dokúpiť (ako všetko, aj tieto súčiastky majú určitú životnosť, takže ak si raz za 2-3 roky kúpim komplet maskáče, tak nadriadení môžu skákať z komína - ale nemôžu mi zakázať nadpočetné súčiatky po dobe ich oficiálnej životnosti predávať) . Rovnako má vo vlastníctve aj digitál (tento na rozdiel od 97 nebol dávaný do vlastníctva bezodplatne. Vojaka to síce reálne nestálo ani cent, ale MO SR tým, že za vydanie maskáčov požadovalo výstrojné body, tak stiahlo z obehu nezanedbateľné množstvo výstrojných bodov) - aj keď tu zatiaľ nie je nejaká oficiálna možnosť dokúpiť jednotlivé súčiastky, pretože ešte neskončil čas ich životnosti.
buko1
 

Re: Je nosenie maskáčov OSSR legálne?

Poslaťod aux54 » Str 22. Jún 2011 5:04:43

Súhlas s posledným príspevkom od buko1, čo nie je občanovi zákonom zakázané, je dovolené. Nosenie vojenskej uniformy na rozdiel od používania vonkajšieho označenia Polícia nie je v Zákone o priestupkoch definované ako protiprávne.
Glock 19
Moje inzeráty: http://aux54.armybazar.eu/sk/
Obrázok užívateľa
aux54
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 167
Obrázky: 8
Registrovaný: Pon 09. Aug 2010 7:52:17
Bydlisko: západné Slovensko

Re: Je nosenie maskáčov OSSR legálne?

Poslaťod alfa » Štv 14. Jún 2012 18:08:51

presne tak, u nas je zkazane pouzivat iba sluzobnu rovnosatu PZ, oznacenie policia alebo policajny zbor:

Zakon c. 372/1990 Zb. - Zakon o priestupkoch:
§ 47 Priestupky proti verejnemu poriadku
(1) Priestupku sa dopusti ten, kto
i) porusi zakaz pouzivat oznacenie "policajny zbor" alebo "policia" alebo zakaz pouzivat sluzobnu rovnosatu PZ ustanoveny v osobitnom zakone.
alfa
 

Re: Je nosenie maskáčov OSSR legálne?

Poslaťod barak » Pon 18. Jún 2012 14:40:43

Riesite k.... Nie je pokutovane ani nosenie vlajky na aute ani na sportovych poduatiach. Sportovci nosi tiez statne znaky, Jen se do toho rypte az dajaky debil to dostane do zakona.
barak
 

Re: Je nosenie maskáčov OSSR legálne?

Poslaťod Hosť » Pon 18. Jún 2012 16:32:55

barak :clap:
presne tak to byva, nejaky uchylak nebude mat zase co robit a uz bude pseudoproblem na svete, navrhujem toto vlakno zamknut :whistle:
Hosť
 

Re: Je nosenie maskáčov OSSR legálne?

Poslaťod Admin » Pon 18. Jún 2012 20:38:42

otázka zakladateľa tohto vlákna bola zodpovedaná, preto tému zamykám... :lock:
Obrázok užívateľa
Admin
administrátor
administrátor
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 30. Mar 2010 15:05:17
Bydlisko: mám

Predchádzajúci

Späť na Uniformy a maskáče

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť