Historicke uniformy v OSSR

O domácich a zahraničných uniformách ozbrojených síl a zborov, maskáčoch, vojenskej obuvi a možnostiach ktoré poskytujú ich používateľom.

Historicke uniformy v OSSR

Poslaťod Tomáš » Pon 20. Jún 2011 7:20:15

Dost som na tuto temu hladal ale ziadne zdroje som o nich nenasiel, nevie niekto coho repliky su sucasne historicke uniformy Cestnej straze?
Tomáš
 

Re: Historicke uniformy v OSSR

Poslaťod aux54 » Str 22. Jún 2011 6:07:35

Historické uniformy používajú na Slovensku dva vojenské útvary, Čestná stráž OSSR a Čestná stráž prezidenta SR. Podstatný rozdiel medzi nimi je ten, že prvý útvar zabezpečuje protokolárne akcie pre vládu a OSSR a druhý pre prezidenta a spadá priamo pod prezidentovu vojenskú kanceláriu.

Historická uniforma ČS PSR (zdroj: internet)
Obrázok

Historická uniforma ČS OSSR (zdroj: internet)
Obrázok

K uniformám ČS PSR:
mil.sk píše:Historická uniforma vychádza z uniformy slovenských dobrovoľníkov z roku 1848, konkrétne uniformy Janka Francisciho. Farebnosť vychádza zo slovenskej trikolóry. Národné prvky zvýrazňuje klobúk s perom a zdobné čamarovanie – ornamenty vytvorené šnúrou, ktoré vychádzajú z motívov ľudového slovenského kroja. Keďže uniforma dotvára a prezentuje nielen samotnú hlavu štátu, ale aj jeho prostredie je jej exkluzivita zvýraznená bohatým zlatením a hnedou kožušinou na zimných čiapkach a lemoch vrchného kabátca. Hierarchia je vyznačená červenými výložkami s patričným počtom insígnií. Dôstojníci sú vybavení kuriérskymi taškami s výšivkou národného symbolu.

Dňom 16. júna 2003 začal útvar čestnej stráže používať historické uniformy pri výkone čestného stráženia sídla prezidenta Slovenskej republiky, pri protokolárnych akciách, ktoré vyžadujú vzdanie pocty špalierom v Prezidentskom paláci, ako aj na Bratislavskom hrade.

Autorkami výtvarno–ideového návrhu sú pani Mgr. Ľubica Jarjabková a Mgr. Helena Jurikovičová.

zdroj: http://www.mil.sk/14640/historicka-uniforma.php
Glock 19
Moje inzeráty: http://aux54.armybazar.eu/sk/
Obrázok užívateľa
aux54
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 167
Obrázky: 8
Registrovaný: Pon 09. Aug 2010 7:52:17
Bydlisko: západné Slovensko

Re: Historicke uniformy v OSSR

Poslaťod to je jedno » Uto 05. Júl 2011 16:21:24

To čo sa píše na "mil.sk" je teda pekný nezmysel:
Historická uniforma vychádza z uniformy slovenských dobrovoľníkov z roku 1848, konkrétne uniformy Janka Francisciho.


Neviem či som slepý len ja, ale nenašiel som ani len jednu zhodu medzi súčasnou uniformou ČSPSR a uniformou Janka Francisciho z ktorej mala podľa autorov vychádzať:

Obrázok Obrázok
to je jedno
 

Re: Historicke uniformy v OSSR

Poslaťod Arnold » Sob 30. Júl 2011 5:04:36

to je jedno píše:Neviem či som slepý len ja, ale nenašiel som ani len jednu zhodu medzi súčasnou uniformou ČSPSR a uniformou Janka Francisciho z ktorej mala podľa autorov vychádzať


1. zhoda - pero na klobuku. :)
Arnold
 

Re: Historicke uniformy v OSSR

Poslaťod Andrej04864 » Štv 04. Aug 2011 14:37:12

Arnold, to biele pero na klobúku súčasných historických uniforiem pochádza z krídla samca pštrosa dvojprstého (Struthio camelus) -
Obrázok
žijúceho v Afrike. O takýchto doplnkoch sa mohlo slovenským dobrovoľníkom maximálne tak snívať. Autorky tu podľa mňa dosť prestrelili. :oops:
Naposledy upravil Andrej04864 dňa Uto 19. Jún 2012 22:26:02, celkovo upravené 1
"Strach zo zbraní je znakom sexuálnej a emocionálnej nedospelosti". Sigmund Freud
Obrázok užívateľa
Andrej04864
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 54
Registrovaný: Štv 22. Júl 2010 16:25:09
Bydlisko: BA

Re: Historicke uniformy v OSSR

Poslaťod strelec » Ned 14. Aug 2011 2:27:08

Typická uniforma slovenských dobrovoľníkov vo francisciho období bola halena a občas súkenná kabanica, vtedy neboli na uniformy ktoré je vidieť dnes peniaze, všetko ale napravil exprezident Schuster, keď svoje čestné jednotky zhruba pred desiatimi rokmi navliekol do týchto husárskych uniforiem, v ktorých vyzerajú akoby sa práve zúčastnili osláv uhorskej revolúcie. Tiež si myslím že v prípade historických uniforiem ČS prezidenta ide o zlátaninu, vrcholom je to pero pštrosa - ako typického predstaviteľa slovenskej fauny za klobúkom, autori mohli radšej použiť pero z orla a to platí aj pre historické uniformy ČS OSSR.
A, F
Obrázok užívateľa
strelec
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 91
Registrovaný: Sob 04. Sep 2010 19:01:20
Bydlisko: niekde v SR

Re: Historicke uniformy v OSSR

Poslaťod revay » Ned 23. Okt 2011 20:15:56

strelec píše:autori mohli radšej použiť pero z orla a to platí aj pre historické uniformy ČS OSSR.


Pero z orla je už súčasťou goralského kroja, neviem či by to bolo vhodné.
revay
 

Re: Historicke uniformy v OSSR

Poslaťod Hosť » Pon 14. Nov 2011 19:10:39

revay píše:Pero z orla je už súčasťou goralského kroja, neviem či by to bolo vhodné.


Prečo nie? Kroje vznikali v rovnakom období ako uniformy a orol predsa len viac symbolizuje túto krajinu ako pštros. Spomína ich vo svojej najznámejšej básni aj najstarší zo štúrovcov - Samo Chalupka, určite pod nimi v prenesenom význame nemyslel iba goralov. :)
Hosť
 

Re: Historicke uniformy v OSSR

Poslaťod aux54 » Pon 02. Jan 2012 10:05:36

Mne sa naopak tie uniformy páčia. Aj keď to podľa všetkého vyzerá tak, že autori to asi naozaj prepískli ako tu už bolo spomenuté. Rovnako ako s tými fialovými slávnostnými uniformami, predošlé sivé sa mi páčili viac.
Glock 19
Moje inzeráty: http://aux54.armybazar.eu/sk/
Obrázok užívateľa
aux54
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 167
Obrázky: 8
Registrovaný: Pon 09. Aug 2010 7:52:17
Bydlisko: západné Slovensko

Re: Historicke uniformy v OSSR

Poslaťod Tatu » Uto 13. Nov 2012 13:22:20

Podla mna to je adaptácia uniformi Debrecínského Bocskai huszárezred z roku 1848.
Tatu
 

Ďalší

Späť na Uniformy a maskáče

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť