9x19

Diskusia o strelive. O strelive do krátkych a dlhých zbraní a jeho prebíjaní.

Poslaťod Dancek » Uto 07. Dec 2010 17:43:58

Po návratu ze střelnice měl syn ještě nějaké povinnosti, tak jsem mu nabídl, že mu vyperu, zkalibruji a odzápalkuji nábojnice, a nakonec jsem mu je i ozápalkoval. Střílel z pistole CZ 75 Compact náboji 9 mm Luger od firmy Geco, které jsou podle krabičky vyrobeny ve Švýcarsku.
Velmi mě překvapilo, jak těžce šly nábojnice kalibrovat, občas už jsem měl opravdu obavu o lis. K lisu jsem si udělal „lapač zápalek“, který mi zachytává vylisované zápalky, abych je nemusel sbírat po zemi. Až když jsem tuto nádobku vyprazdňoval, všimnul jsem si, že na zápalkách jsou od vypichovací jehly vytlačeny hrbolky, což jsem na žádných jiných vylisovaných zápalkách ještě nikdy neviděl. Pokoušel jsem se vylisované zápalky nafotit, ale neuspěl jsem, při focení zblízka byly obrázky rozmazané, při focení z dálky bylo nutno obrázek oříznout a výsledek byl stejný jako v prvním případě, tak jsem je alespoň změřil. Nová zápalka měla výšku 2,9 mm, změřil jsem asi 15 vylisovaných zápalek Geco a přes hrbolky jsem naměřil hodnoty od 3,2 do 3,36 mm.
Když už jsem věděl, že problém způsobují nezvykle pevně usazené zápalky, které výrobce možná lepí, možná tmelí (ale ani pod lupou jsem nenašel žádné stopy po tmelu ani po lepidle) a možná, aby lépe těsnily a nepropouštěly ani vzdušnou vlhkost, je vyrábí s větším přesahem, byl jsem zvědavý, zda se mi podaří nábojnice ozápalkovat. Kupodivu zápalky šly nalisovat velmi lehce, rozhodně o hodně lehčeji než do nábojnic od S&B.
Ve starším časopisu jsem pak našel, že společnost RUAG Ammotec vznikla už v roce 2002 sloučením švýcarského koncernu RUAG a německého koncernu Dynamit Nobel. Orientují se na výrobu munice ve čtyřech již existujících muničkách v Německu, Švýcarsku a Švédsku a disponují mimo jiné zavedenými značkami nábojů RWS, Rottweil, Geco, Norma...
Vzhledem k výše uvedenému mohou náboje se značkou Geco vyrábět v kterékoli z těchto zemí a náboje 357 Magnum s praskavými a flekatými nábojnicemi nebudou tak staré, jak jsem se původně domníval. Náboje 9 mm Luger, kterými střílel syn, byly vyrobeny ve Švýcarsku, zatímco moje 357 Magnum byly QUALITY MADE IN GERMANY.
Dancek
 

Poslaťod Chorche » Uto 07. Dec 2010 18:02:55

a jakej je teda z toho závěr ? Sou to šunty ? Taxem to pochopil já teda.
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Dancek » Uto 07. Dec 2010 18:17:32

Vůbec si nemyslím, že tyto náboje vyrobené ve Švýcarsku by byly šunty, naopak, soustřel docela fajn, z asi 80 ran žádný selhač, klukovi se za tu cenu velmi líbily. Jen jsem chtěl upozornit přebíječe, že zápalky z nich jdou vylisovat nezvykle těžce.
Druhé náboje, 357 Magnum se 158 grs SP střelami, byly vyrobeny v Německu a s těmi jsem potíže měl, z 5 ran mi praskly 3 nábojnice při prvním výstřelu, 1 další po prvním přebití a komory volné nemám, krom toho jiné nábojnice mi nepraskají. Na nábojích, které mi ještě zbyly, se objevily černé fleky, asi je to nekvalitní mosaz nebo špatně odstraněné zbytky nějaké povrchové úpravy. Výkonově nebyly z karabiny nic moc, byly na úrovni Magtechů se 158 grs střelou, ale je možné, že jsou plněny nějakýcm rychlejším prachem a z krátké hlavně budou rychlejší než Magtechy, to jsem zatím nezkoušel.
Dancek
 

Poslaťod Chorche » Str 08. Dec 2010 16:54:52

Takže Dancek mi poslal povídání k výše zmíněnýmu problému a pár fotek abych to tu zveřejnil:

Na obrázku je roztržená nábojnice 357 Magnum od firmy Magtech, kterou jsem roztrhl při poslední fázi přebíjení - při žehlení. Při předešlém přebití byla plněna 13 grs prachu SP-2 a poměděnou LFN střelou 158 grs, tedy celkem dost výkonná laborace, nicméně podle tabulek výrobce prachu Nobel Sport by měla dosahovat tlaku pouze 2 450 Barů a podle C.I.P. je pro tento náboj dovoleno 3 000 Barů. Nábojnice byla touto výkonnější navážkou přebita pouze jednou, celkem byla přebita 3x, při čtvrtém přebíjení se roztrhla.
Už při kalibrování bylo jasné, že je nábojnice více roztažená než obvykle, do kalibrační matrice šla o dost tíž než je běžné. Když jsem ji pak po nasypání prachu a usazení střely žehlil, šla do žehlicí matrice zase o něco tíž než je obvyklé a z ní pak pouze kousek, dál už nešla vůbec. Při snaze vytáhnout náboj z žehlicí matrice jsem nábojnici roztrhl a moc jsem se divil, jak snadno to šlo. Původně jsem se domníval, že nábojnice se kousla přes větší průměr poměděné olověné střely od ARESe, ale tato střela i některé další, které jsem namátkově měřil, měly průměr 9,08 mm a žádná nebyla erteploidní.
Jsem přesvědčen, že nábojnice od Magtechu v ráži 357 Magnum jsou podstatně měkčí než nábojnice jiných výrobců a k roztržení došlo spíš vlivem měkkého materiálu, než vysokým tlakem nebo nevhodnou střelou. Můj závěr potvrzuje i to, že účastník na jiném fóru rovněž píše, že nábojnice od Magtechu se při vyšší navážce hůře vytahovaly z válce, zatímco nábojnice jiných výrobců šly při stejné laboraci vytáhnout lehce.


Přidám ještě jeden obrázek nábojnice Magtech, která pochází ze stejné várky jako ta roztržená. Rozdíl mezi nimi je pouze v tom, že po zkalibrování a ozápalkování jsem jich část nabíjel dřív (přitom došlo k přetržení o kterém jsem už psal) a zbytek jsem, samozřejmě už jen terčovými navážkami, nabíjel nyní.
Nabíjím, nabíjím a nejednou jsem si všimnul, že jedna nábojnice nemá zápalku. Původně jsem myslel, že jsem ji při zápalkování vynechal, vstal jsem a chtěl si podat zápalky. Když jsem vstal, uviděl jsem na dně chlívečku krabičky ve kterém tato nábojnice byla, zápalku ! Nábojnice jsem měl uložené dnem dolů v plastových krabičkách od nábojů MFS a jedna zápalka z volného lůžka vypadla. Vyndal jsem ji a zkusil jen prsty nasadit do lůžka, šlo to docela snadno, ale zápalka hned zase vypadla. Navážka blízká horní hranici tedy úplně odpravila dvě nábojnice a až nyní si uvědomuji, že lisování zápalek šlo asi u všech o trochu lehčeji, asi brzo vyhodím další nábojnice. Nábojnice Magtech se k výkonnějším navážkám zřejmě nehodí.
Na obrázku je měření průměru roztaženého lůžka zápalky nábojnice Magtech

Na druhém obrázku je stejné měření nábojnice 38 Special od S&B, jinou neozápalkovanou nábojnici jsem doma neměl. Nábojnice ale používají stejné zápalky, průměry lůžek by tedy měly být stejné.


Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Chorche
častý diskutér
častý diskutér
 
Príspevky: 1074
Registrovaný: Štv 27. Apr 2006 10:44:43

Poslaťod Dancek » Pon 14. Mar 2011 13:33:08

K nábojnicím Geco 9 mm Luger ještě doplním zkušenost po prvním přebití :
Včera jsem synovi zkalibroval, opral a ozápalkoval asi 40 kusů po prvním přebití vystřelených švýcarských nábojnic 9 mm Luger od firmy Geco. Potřebnou sílu vynaloženou pro kalibrování a odzápalkování hodnotím jako „máslíčko“, kalibrování i zápalkování šlo o hodně lehčeji než u nábojnic S&B a u převážné většiny ostatních nábojnic, se kterými jsem přišel do styku.
Žádné stopy po lepidle nebo tmelu jsem sice u poprvé kalibrovaných nábojnic nenašel, ale jsem přesvědčen, že zápalky v nich byly z výroby lepené.
Dancek
 

Predchádzajúci

Späť na Strelivo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť