Nosenie noža

Diskusia o nožoch, dýkach, bodákoch, teleskopických obuškoch, tonfách a iných chladných zbraniach.

Nosenie noža

Poslaťod Andrej04864 » Štv 12. Aug 2010 15:17:27

Známy nosí pri sebe neustále nôž, nikdy ho však nepoužil ani v sebaobrane, nosí ho len z praktických dôvodov, mnohokrát sa mu zišiel. Dostal sa však pre jeho nosenie do sporu s príslušníkmi PZ, ktorí mu ho po krátkej výmene názorov zabavili a poslali na expertízu. Za akých podmienok je možné nosiť nôž, určuje zákon čo musí alebo nesme spĺňať nôž ktorý niekto nosí pri sebe?
"Strach zo zbraní je znakom sexuálnej a emocionálnej nedospelosti". Sigmund Freud
Obrázok užívateľa
Andrej04864
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 54
Registrovaný: Štv 22. Júl 2010 16:25:09
Bydlisko: BA

Re: Nosenie noža

Poslaťod aux54 » Sob 14. Aug 2010 17:43:55

Nosenie noža upravuje priestupkový zákon (§ 47 zákona 372/1990):

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
h) nosí na miestach prístupných verejnosti chladné zbrane, najmä dýky, bodáky a šable, okrem prípadov, keď sú súčasťou rovnošaty, historického alebo národného kroja, výstroja a výzbroje ozbrojených síl, ozbrojených zborov a ozbrojených bezpečnostných zborov, alebo na športovú činnosť, výkon práva poľovníctva, rybárskeho práva, povolania alebo zamestnania, ako aj iné predmety, ktorými možno ublížiť na zdraví, ak možno z okolností prípadu alebo správania sa osoby usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím.


Pričom podmienka uvedená v závere "ak možno z okolností prípadu a správania sa usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím" sa podľa môjho názoru vzťahuje na celý paragraf. Zdá sa mi že tvoj príspevok tak trochu smeruje k oprávnenosti postupu polície, neviem síce čo bolo predmetom ich výmeny názorov, ale ak z nej na základe jeho správania dospeli k vyššie uvedenému záveru, bol ich postup v poriadku, tvoj známy môže byť rád, že vec nepostúpili na správne konanie.
Glock 19
Moje inzeráty: http://aux54.armybazar.eu/sk/
Obrázok užívateľa
aux54
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 167
Obrázky: 8
Registrovaný: Pon 09. Aug 2010 7:52:17
Bydlisko: západné Slovensko

Re: Nosenie noža

Poslaťod mino » Ned 31. Okt 2010 10:27:10

mne zabavili vreckovy nozik pri vstupe na futbalovy stadion, mal som ho vo vrecku lebo som ho zabudol doma pre istotu vylozit, nenosil som ho viditelne ani som nikoho neohrozoval, maju na to pravo?
mino
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Uto 28. Sep 2010 15:21:50
Bydlisko: Kosice

Re: Nosenie noža

Poslaťod aux54 » Pon 01. Nov 2010 15:46:37

mino píše:mne zabavili vreckovy nozik pri vstupe na futbalovy stadion, mal som ho vo vrecku lebo som ho zabudol doma pre istotu vylozit, nenosil som ho viditelne ani som nikoho neohrozoval, maju na to pravo?


Nôž na futbalový štadión nepatrí, v tom sa isto zhodneme, zrejme usúdili, že sa má použiť na hrozbu násilím, viď. ...ak možno z okolností prípadu alebo správania sa osoby usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím. v stave v akom sa dnes nachádzajú futbaloví fanúšikovia sa tomuto postupu ani nečudujem.
Na druhej strane je otázne či pri zabavovaní veci dodržali všetky zákonné postupy, vec ti nemôžu odňať len tak že ti ju vezmú a pošlú ťa preč.
Glock 19
Moje inzeráty: http://aux54.armybazar.eu/sk/
Obrázok užívateľa
aux54
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 167
Obrázky: 8
Registrovaný: Pon 09. Aug 2010 7:52:17
Bydlisko: západné Slovensko

Re: Nosenie noža

Poslaťod Bodom » Str 28. Dec 2011 14:25:58

a mozem mat vobec nejaky nozik na verejnosi aspon vreckovy ?
Bodom
 

Re: Nosenie noža

Poslaťod Hosť » Sob 28. Jan 2012 16:21:20

co znamena na verejnosti? nosit ho neskryte, na viditelnom mieste? to je predsa zakazane priestupkovym zakonom :roll:
Hosť
 

Re: Nosenie noža

Poslaťod pj007 » Uto 07. Feb 2012 20:53:16

Skrátka, musíš to vedieť skryť. Do školy nosíme kopy nožíkov roky, či vreckové alebo tie lepšie ;)
pj007
okoloidúci
okoloidúci
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Sob 04. Feb 2012 18:55:37

Re: Nosenie noža

Poslaťod strelec » Uto 07. Feb 2012 21:53:36

V škole ti bol nôž na čo preboha? :roll: nehľadiac na to, že je to v rozpore so školským poriadkom a školským zákonom.
A, F
Obrázok užívateľa
strelec
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 91
Registrovaný: Sob 04. Sep 2010 19:01:20
Bydlisko: niekde v SR

Re: Nosenie noža

Poslaťod Narim » Str 14. Mar 2012 19:34:04

Dobrý, chcel by som sa opýtať, že ak nosím nôž resp. dýku (Bowie, Kukri, lovecké...) na mieste, ktoré nieje vidieť voľne z okolia (schované pod nohavicami), a nemám zbrojný pas či je to v rozpore z nejakým zákonom alebo nie.

Ďakujem
Narim
 

Re: Nosenie noža

Poslaťod defender » Str 14. Mar 2012 20:53:28

To myslis vazne tuto otazku? vyssie mas citovany zakon ktory ako jediny upravuje nosenie chladnych zbrani, podla neho samotne skryte nosenie nie je protipravne. Co s tym ma zbrojny preukaz?
Navrhujem adminovi precistit forum od prispevkov ktore znizuju jeho celkovu uroven.
defender
 

Ďalší

Späť na Nože a ostatné chladné zbrane

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť