Legitimne zberatelstvo vs. extremisticky material

Všetko čo sa netýka ostatných tém tejto diskusie.

Legitimne zberatelstvo vs. extremisticky material

Poslaťod mino » Pon 28. Okt 2013 21:36:49

chcem zacat so zberatelstvom predmetov pochadzajucich z obdobia dnes hodnotenym ako extremisticke
novelou bol uzakoneny tr. cin podla ktoreho by ma teoreticky mohli zacat za taketo zberatelstvo stihat.
kedze sem chodia aj zberatelia, zaujimalo by ma ako ste sa vysporiadali s tymto novym paragrafom? ako sa vyhnut zbytocnym problemom? 8-)
mino
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Uto 28. Sep 2010 15:21:50
Bydlisko: Kosice

Re: Legitimne zberatelstvo vs. extremisticky material

Poslaťod aux54 » Uto 29. Okt 2013 15:26:50

§ 130 TZ:
(8) Extrémistickým materiálom sa na účely tohto zákona rozumie písomné, grafické, obrazové, zvukové alebo obrazovo-zvukové vyhotovenie
a) textov a vyhlásení, zástav, odznakov, hesiel alebo symbolov, skupín a hnutí, ktoré smerujú k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd,
b) programov alebo ideológií skupín a hnutí, ktoré smerujú k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd,
c) obhajujúce, podporujúce alebo podnecujúce nenávisť, násilie alebo neodôvodnene odlišné zaobchádzanie voči skupine osôb alebo jednotlivcovi pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu alebo pre ich náboženské vyznanie, ak je zámienkou pre predchádzajúce dôvody,
d) ospravedlňujúce alebo schvaľujúce čin považovaný článkom 6 Štatútu Medzinárodného vojenského súdneho dvora pripojeného k Dohode z 8. augusta 1945 o stíhaní a potrestaní hlavných vojnových zločincov Európskej Osi a príslušnými článkami štatútu iného medzinárodného trestného súdu zriadeného na základe medzinárodného práva, ktorého právomoc uznala Slovenská republika, za genocídium alebo zločin proti ľudskosti, ak bol páchateľ alebo účastník tohto činu odsúdený právoplatným rozsudkom medzinárodného súdu zriadeného na základe medzinárodného verejného práva, ktorého právomoc uznala Slovenská republika, ak takýto rozsudok nebol v predpísanom konaní zrušený, alebo
e) popierajúce alebo vážne zľahčujúce čin považovaný článkom 6 Štatútu Medzinárodného vojenského súdneho dvora pripojeného k Dohode z 8. augusta 1945 o stíhaní a potrestaní hlavných vojnových zločincov Európskej Osi a príslušnými článkami štatútu iného medzinárodného trestného súdu zriadeného na základe medzinárodného práva, ktorého právomoc uznala Slovenská republika, za genocídium alebo zločin proti ľudskosti, ak bol páchateľ alebo účastník tohto činu odsúdený právoplatným rozsudkom medzinárodného súdu zriadeného na základe medzinárodného verejného práva, ktorého právomoc uznala Slovenská republika.

(9) Za extrémistický materiál sa považuje materiál podľa odseku 8, AK sa vyrába, rozširuje, uvádza do obehu, robí verejne prístupným alebo prechováva V ÚMYSLE podnecovať nenávisť, násilie alebo neodôvodnene odlišné zaobchádzanie voči skupine osôb alebo jednotlivcovi pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu alebo pre ich náboženské vyznanie, ak je zámienkou pre predchádzajúce dôvody a replika extrémistického materiálu alebo jeho napodobenina, ktorá je zameniteľná s originálom.


Dôležitý je tvoj vlastný postoj k zberateľským predmetom, účel za akým ich prechovávaš.
Glock 19
Moje inzeráty: http://aux54.armybazar.eu/sk/
Obrázok užívateľa
aux54
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 167
Obrázky: 8
Registrovaný: Pon 09. Aug 2010 7:52:17
Bydlisko: západné Slovensko

Re: Legitimne zberatelstvo vs. extremisticky material

Poslaťod Admin » Sob 16. Nov 2013 3:39:40

aux54 píše:Dôležitý je tvoj vlastný postoj k zberateľským predmetom...


aby sa jasne a zrozumiteľne odlíšil tr. čin od legálnej činnosti, je vhodné tento postoj vyjadriť aj pri predaji cez inzerciu, napríklad v texte inzerátu uviesť, že predmety slúžia na zberateľské účely
Obrázok užívateľa
Admin
administrátor
administrátor
 
Príspevky: 40
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 30. Mar 2010 15:05:17
Bydlisko: mám

Re: Legitimne zberatelstvo vs. extremisticky material

Poslaťod JanTkac » Pia 22. Aug 2014 23:45:05

takze ak vase rady chapem spravne, tak aby som nemal problemy s OCTK, potom sa ako zberatel najskor musim v inzercii obligatorne vyvinovat z konstrukcie, ze som extremista a obchodovanim so zberatelskymi predmetmi pacham trestny cin, ano?
niezeby som s tym mal nejaky problem, ale zavana to prezumpciou viny... :censored: :blueee:
JanTkac
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Sob 18. Dec 2010 15:14:13

Re: Legitimne zberatelstvo vs. extremisticky material

Poslaťod aux54 » Uto 26. Aug 2014 16:22:53

v teoretickej rovine s tebou súhlasím, ale v praxi je stále lepšie sa "vyviňovať" v inzercii, ako neskôr podávať vysvetlenia a podstúpiť domovú prehliadku :D nestálo by mi to za ten cirkus :D
Glock 19
Moje inzeráty: http://aux54.armybazar.eu/sk/
Obrázok užívateľa
aux54
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 167
Obrázky: 8
Registrovaný: Pon 09. Aug 2010 7:52:17
Bydlisko: západné Slovensko

Re: Legitimne zberatelstvo vs. extremisticky material

Poslaťod Adam231 » Pia 06. Feb 2015 23:42:45

JanTkac píše:sa ako zberatel najskor musim v inzercii obligatorne vyvinovat z konstrukcie, ze som extremista


má to aj výhodu, aspoň ti ako podozrivému nemusia zakladať na protiextrémistickom zložku :D
s výnimkou členov OZ venujúcich sa reenactmentu nerozumiem potrebe zhromažďovať takéto predmety ak nemajú zberateľskú hodnotu
kde končí zdravý rozum, začína vojenská logika
Adam231
občasný diskutér
občasný diskutér
 
Príspevky: 44
Registrovaný: Štv 22. Júl 2010 23:21:51
Bydlisko: východ


Späť na Mimo témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia