Vrtuľníky MI24 v OSSR končia

Diskusia o historickej ale aj súčasnej bojovej technike používanej v ozbrojených silách a zboroch.

Vrtuľníky MI24 v OSSR končia

Poslaťod plevo » Ned 30. Okt 2011 18:58:56

Obrázok

viac na: http://www.webnoviny.sk/slovensko/vrtul ... lanok.html

V armáde tento rok skončia bojové vrtuľníky Mi-24. Ozbrojené sily ich majú vo výzbroji osem, ale iba štyri sú ešte bojaschopné. „Už pred tromi rokmi bolo rozhodnuté, že bojové vrtuľníky typu Mi-24 budú postupne vyradené z výzbroje, preto ich počet klesá,“ konštatoval hovorca ministerstva obrany Ivan Rudolf.

O vyradení sa rozhodlo vzhľadom na končiaci sa technický život vrtuľníkov a malú možnosť ich uplatnenia v slovenskej armáde. „Bolo by mrhaním verejnými financiami investovať obrovské sumy peňazí na generálne opravy a predĺženie ich technického života. Tieto náklady by sa pohybovali v rádovo desiatkach miliónov eur. Ale vzhľadom na to, že OS SR tieto vrtuľníky nepotrebujú, tak by to boli doslova vyhodené peniaze do vzduchu,“ vyhlásil Rudolf.

Jednotlivým strojom sa končí technická životnosť v apríli, júni a novembri tohto roka. V prípade posledného vrtuľníka Mi-24 to bude v priebehu roku 2013, ale už v roku 2012 ho neplánujú prevádzkovať. „Lebo v takomto prípade by bola prevádzka jedného stroja výrazne neefektívna,“ vysvetlil Rudolf a dodal, že jednotlivé vrtuľníky tak iba dolietajú tzv. technický rezurz – maximálny počet letových hodín – a budú vyradené.

Mi-24 je bojový vrtuľník určený pre priamu podporu pozemných vojsk. Udržiavanie takejto spôsobilosti si však podľa Rudolfa nevyžaduje ani momentálne zapojenie slovenských ozbrojených síl do zahraničných operácií, ani súčasné bezpečnostné prostredie. Ozbrojené sily sa preto orientujú na viacúčelové vrtuľníky, ako sú napríklad Mi-17, ktoré majú v slovenských podmienkach oveľa širšie využitie. Popri vojenskom nasadaní sa tieto dopravné vrtuľníky uplatňujú aj pri pátracích či záchranných prácach, osvedčili sa pri hasení lesných požiarov. Okrem toho Mi-17 môže pomôcť aj pri evakuácii počas povodní. Končiaci Mi-24 má oproti tomuto vrtuľníku oveľa vyššie prevádzkové náklady.

Vrtuľníky MI-24 po vyradení vyhlásia za prebytočné a ministerstvo obrany bude s nimi nakladať ako s prebytočným vojenským materiálom. Vyhlási verejnú súťaž a nepoužiteľné vrtuľníky predá. Po vyradení Mi-24 budú piloti pokračovať na Mi-17. Väčšina posádok je vyškolená na obidva typy.
plevo
 

Re: Vrtuľníky MI24 v OSSR končia

Poslaťod aux54 » Pon 31. Okt 2011 13:47:20

hlavne že nám východnú hranicu strážili súkromné vrtuľníky za skoro milión € ročne, veď načo sme mali na východe v Prešove armádne vrtuľníky
Glock 19
Moje inzeráty: http://aux54.armybazar.eu/sk/
Obrázok užívateľa
aux54
diskutér
diskutér
 
Príspevky: 167
Obrázky: 8
Registrovaný: Pon 09. Aug 2010 7:52:17
Bydlisko: západné Slovensko

Re: Vrtuľníky MI24 v OSSR končia

Poslaťod peacemaker » Uto 31. Jan 2012 3:52:23

ak by sme cez rovnaku optiku ako pri vrtulnikoch Mi24 hladeli na cele OSSR, potom by sme ich mohli rovno zrusit, pretoze nikdy nic nevyprodukuju a iba prezieraju verejne zdroje... stat sa ale nesmie pri ozbrojenych silach spravat ako obchodnik ktoremu ide iba o zisk, na toto raz mozme doplatit
peacemaker
 


Späť na Bojová technika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť